Artykuł sponsorowany Rodzaje wyrobów ortopedycznych

Rodzaje wyrobów ortopedycznych

Wyroby ortopedyczne są niezbędną częścią procesu rehabilitacyjnego i leczniczego. Odpowiednio dobrane do schorzenia i pacjenta mogą w znaczny sposób przyczynić się do poprawy jego funkcjonowania. Wyroby ortopedyczne przeznaczone są w dysfunkcjach różnych części ciała – kończyn górnych, dolnych i tułowia. Służą stabilizacji ciała, zastąpieniu utraconej kończyny, a także korekcji wad postawy.  Wyjaśniamy, jakie są rodzaje wyrobów ortopedycznych oraz w jakich sytuacjach są wykorzystywane.

Protezy kończyn dolnych

Kończyny dolne w różnych sytuacjach muszą być czasem poddane amputacji. Brak jednej
z nich lub obydwu kończyn może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wyroby ortopedyczne w postaci protez zastępują utracone kończyny, a ponadto są do złudzenia podobne do prawdziwych.

Protezy stopy mają za zadanie odtworzyć funkcję podporową, prawidłowy chód, a także poprawić walory wizualne w sytuacjach, gdy doszło do amputacji stopy. Takie protezy mogą być również wykorzystane, jako wyrównanie długości kończyn dolnych.

Podobnie jest w przypadku amputacji kończyn dolnych od poziomu kolana. Pacjent również nie posiada żadnego punktu podparcia, co zaburza jego fizjologiczny chód. Proteza jest wykonana z tworzywa węglowego, co sprawia, że jest lekka i wytrzymała. Cała energia chodu jest przekazywana na protezę, a pacjent porusza się naturalnie i swobodnie.

Protezy uda składają się z leja protezowego i leja silikonowego. Mają bardziej skomplikowaną budowę, ponieważ muszą objąć większą część kończyny dolnej. Konstrukcja protezy udowej musi być dokładnie dopasowana do kikuta, który będzie znajdował się
w leju protezowym.

W zależności od aktywności osób po amputacjach, protezy uda mogą mieć różne moduły kolanowe protezy. Dla osób aktywnych fizycznie, części kolanowe protezy mają zwiększoną mobilność i wieloosiowe moduły kolanowe.

O protezach kończyn dolnych wypowiada się specjalista z firmy ORTO- MED: Protezy kończyn dolnych mogą odmienić życie osób po amputacjach. Przeważnie są nieodróżniane od naturalnych kończyn, ponieważ oprócz standardowych protez są także protezy kosmetyczne – do złudzenia przypominające własną kończynę.

Wkładki ortopedyczne

Wady stóp najczęściej wiążą się z ich niewłaściwym obciążaniem podczas stania i poruszania się. Zapobiegnięcie rozwojowi wady i zmniejszenie dolegliwości bólowych jest możliwe, dzięki wkładkom ortopedycznym. Indywidualnie stworzone mogą przywrócić prawidłowe rozłożenie obciążenia stóp, w przypadku takich wad jak stopa płaska, koślawa oraz płasko-koślawa.

Wkładki szyte indywidualnie mają różną twardość i wielkość. Mogą być stworzone dla konkretnej wady, likwidując jej skutki. Jednakże nie tylko wady postawy są powodem, dla którego warto zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne. Stopa cukrzycowa, choroba reumatyczna i zwyrodnieniowa stawów, zapalenia ścięgna Achillesa, a także dolegliwości neuropatyczne to schorzenia, w przebiegu których wkładki również okażą się pomocne.

Wkładki ortopedyczne nie powinny być dobierane samodzielnie. Najlepiej jest udać się do lekarza ortopedy, fizjoterapeuty lub zapytać o poradę specjalistę ze sklepu medycznego. Wiele firm medycznych oferuje komputerowe badanie stóp, które pozwala na dokładne uwidocznienie schorzenia i anatomii stopy.

Ortezy ortopedyczne

Ortezy ortopedyczne stosuje się najczęściej po przebytych urazach, w schorzeniach neurologicznych lub nabytych dysfunkcjach ruchowych. Najczęściej są to przypadki osłabienia mięśni, porażenia kończyn, wad postawy i niestabilności stawowej. Ortezy stabilizują stawy, wymuszają ich prawidłowe ułożenie, a także odciążają te części ciała, które objęte są stanem chorobowym.

Orteza stworzona jest z materiałów termoplastycznych w postaci żywicy i tworzywa węglowego. Przepuszczają powietrze i nie zatrzymują wilgoci, co jest bardzo ważne przy długotrwałym noszeniu ortez. Brzegi ortezy pokryte są miękkim materiałem, chroniącym przed otarciami. Jak każdy wyrób ortopedyczny, orteza powinna być ściśle dostosowana do pacjenta, ponieważ tylko w ten sposób zapewni mu mobilność i poprawę zaburzonych funkcji ciała.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas