Materiał Partnera Jak segregować odpady medyczne?

Jak segregować odpady medyczne?

Odpady medyczne mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania niebezpiecznych drobnoustrojów w środowisku, dlatego powinny być utylizowane we właściwy sposób. Istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się ich odbiorem ze szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów. Kluczowe jest również ich składowanie do momentu wywozu. W jaki sposób należy to robić?

Gdzie wyrzucać odpady medyczne?

W obrębie odpadów medycznych (również w klinikach weterynaryjnych), szczególną uwagę trzeba zwrócić na jednorazowe igły, skalpele i inne ostre narzędzia. Do ich składowania są stosowane specjalne pojemniki z tworzywa sztucznego, które są w odpowiedni sposób oznaczone. Pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ostrych zużytych narzędzi do zwykłego śmietnika, gdyż łatwo przebiją worek i może dość do skaleczenia się lub rozsypania niebezpiecznych odpadków.

Groźne dla środowiska są również wszelkiego rodzaju materiały (bandaże, waciki, strzykawki, ręczniki papierowe itd.), które miały kontakt z krwią, wydzielinami lub medykamentami. One również nie mogą być utylizowane w tradycyjny sposób. Zanim zostaną odebrane przez specjalistyczną firmę zajmującą się bezpieczną utylizacją odpadów medycznych, powinny być składowane w mocnych workach. Worki na odpady medyczne można znaleźć między innymi w sklepie Kredos, który oferuje je w kilku rozmiarach.  

Pamiętaj o dezynfekcji!

Kontakt z odpadami medycznymi jest niebezpieczny nie tylko dla zdrowia człowieka, ale także całego środowiska naturalnego, w którym mogą namnażać się niebezpieczne wirusy, bakterie i grzyby. Należy pamiętać o tym, aby każdy gabinet był wyposażony w odpowiednie środki do dezynfekcji, które będą skutecznie niszczyły drobnoustroje.

Niezbędne środki dezynfekujące:

  • Mydło antybakteryjne – jest podstawą każdego gabinetu. Lekarz przed i po wykonaniu badania powinien dokładnie umyć dłonie dla bezpieczeństwa własnego i pacjenta.
  • Spray do powierzchni – pozwala pozbyć się drobnoustrojów rozsianych na stołach, biurkach, kozetkach itd.
  • Płyn do mycia – powinien być stosowany podczas wykonywania wszystkich rutynowych czynności, takich jak na przykład codzienne mycie podłóg.
  • Spray do skóry – pomimo dbania o sterylność narzędzi, szkodliwe mikroorganizmy mogą znajdować się również na skórze ludzi oraz zwierząt. Z tego powodu ważne jest stosowanie go przed wykonaniem nawet zwykłej iniekcji podskórnej.

Niezwykle ważne jest dezynfekowanie miejsca składowania odpadów medycznych w klinikach i szpitalach. Śmietniki powinny być regularnie myte przy pomocy detergentów. Natychmiast zdezynfekować należy również powierzchnie mające kontakt z odpadami, szczególnie w przypadku nosicieli chorób zakaźnych.

Opracowanie:

Kredos Sklep medyczny

Olsztyn , Popiełuszki 15

Podziel się