Materiał Partnera Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Wizyta u ortodonty, zwłaszcza pierwsza, może być stresująca. Koszty założenia aparatu również nie należą do najmniejszych. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, przeczytaj, jakie są rodzaje stałych aparatów ortodontycznych oraz ile kosztują. Dowiedz się, na jakie efekty możesz liczyć, wybierając dany rodzaj aparatu. Dzięki temu rozmowa z lekarzem ortodontą nie będzie dla Ciebie aż tak stresująca.

Najważniejsze informacje o stałych aparatach ortodontycznych - rodzaje, cena, efekty

Aparatem ortodontycznym najczęściej leczy się wady zgryzu takie jak szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów czy cofnięcie żuchwy. Poza czynnikami medycznymi warto wymienić także czynnik estetyczny. Jak twierdzi Doktor Ewa Maksym z firmy Max-Dent, zakończone leczenie ortodontyczne pomaga poprawić wygląd i wzmocnić pewność siebie. Aparaty dzieli się na stałe i ruchome. Te pierwsze umieszcza na zębach ortodonta, składają się z łańcuchów i zamków, na których znajdują się małe pierścienie. To one odpowiadają za efekty noszenia aparatu. Steruje nimi ortodonta.

Wybór aparatu ortodontycznego to niełatwa decyzja. Warto samodzielnie zgłębić temat, przed wizytą u ortodonty. Dzięki temu ocenisz możliwości swojego budżetu, a spotkanie przebiegnie w komfortowej atmosferze.

Rodzaje i ceny stałych aparatów ortodontycznych

Aparaty stałe dzielimy na:

  • Metalowe - tradycyjne, najczęściej wybierane, uważane za najtrwalsze, koszt około 3 000 zł. na górny i dolny łuk zębowy.
  • Estetyczne - przezroczyste lub półprzezroczyste w kolorze zębów, wybór tego rodzaju aparatu wymaga specjalnej diety, która eliminuje produkty barwiące, koszt około 6 000 zł. na górny i dolny łuk.
  • Samoligaturujące - nie wymagają stosowania ligatur, dzięki temu przyśpieszają czas leczenia i zmniejszają koszty kolejnych wizyt, ponieważ jest ich mniej. Odbywają się w odstępach od 8 do nawet 12 tygodni. Jako jedyny aparat pozwala na korektę wady zgryzu bez wyrywania zębów. Jest to możliwe dzięki liftingowi ortodontycznemu, dzięki temu uśmiech jest szerszy, koszt to około 5 500 zł.
  • Lingwalne - jako jedyny pozwala na zamontowanie zamków od wewnątrz zęba, przez co aparat staje się niewidoczny, są jednak przeciwwskazania do noszenia tego typu aparatu: niskie zęby, choroby przyzębia, wąskie łuki. Wady aparatu lingwalnego to kłopoty z mówieniem i utrzymanie higieny jamy ustnej, koszt waha się w przedziale 8-14 000 zł.

Opracowanie:

Max Dent - Ortodoncja & Stomatologia - S.C. Ewa Maksym Arkadiusz Maksym

Czechowice-Dziedzice , Niepodległości 48

Podziel się