Artykuł sponsorowany Rehabilitacja dla sportowców oraz po urazach i operacjach

Rehabilitacja dla sportowców oraz po urazach i operacjach

Urazy narządu ruchu są bardzo częste, na niektóre z nich zdecydowanie silniej narażeni są sportowcy. W niektórych przypadkach rehabilitacja jest wystarczającą formą terapii, jednak często konieczna jest konsultacja z lekarzem sportowym lub ortopedą, który zaleci odpowiednie postępowanie, a w skrajnych przypadkach przeprowadzenie operacji. Po urazie lub po przebytym zabiegu koniecznością jest udanie się do fizjoterapeuty. Wśród sportowców i nie tylko popularnością cieszy się obecnie kinesio-taping, czyli tzw. plastrowanie. Polega to na umiejętnym usztywnianiu specjalnymi plastrami konkretnej partii mięśni, co wymusza nieco inne, niż dotychczas, lecz prawidłowe ułożenie ciała.

Masaż – stosowany w rehabilitacji oraz relaksacyjny

Jeśli nasze mięśnie są przeciążone i zmęczone to odpowiedni masaż relaksacyjny może pomóc uniknąć w przyszłości dotkliwej kontuzji. Właśnie z tego powodu sportowcy regularnie poddają się masażom, a wielu zawodowych posiada własnych masażystów. Wyróżniamy: masaż klasyczny, masaż sportowy, masaż limfatyczny oraz relaksacyjny. Pamiętajmy jednak, że niektóre jego rodzaje mogą być przeciwwskazane u danej osoby, z różnych przyczyn, a czasem czasowo wykonanie nie jest w ogóle możliwe, np. bezpośrednio po operacji, lub przy obecności stanu zapalnego na skórze. Zawsze oddawajmy się w ręce profesjonalisty.

Inne zabiegi rehabilitacyjne

Rehabilitacja to jednak nie tylko terapia manualna. Nie możemy zapominać, że w jej skład wchodzą zabiegi fizykalne,takie jak: elektroterapia, laseroterapia, pole magnetyczne. Przy konkretnych urazach wykonuje się również odpowiednie ćwiczenia, które przyspieszają powrót do pełni sprawności. Działania rehabilitacyjne powinny jednak zawsze być poparte badaniem lekarskim i wydaniem odpowiednich zaleceń.

Niekiedy w ośrodkach rehabilitacji istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych zabiegów czy rozszerzenia rehabilitacji zaleconej przez lekarza, jednak musi to się odbywać pod ścisłym nadzorem specjalisty oraz stopniowo. Powrót do pełni sprawności, często wymaga ogromnego wysiłku, co dla wielu osób jest niezmiernie trudne. Z całą pewnością jednak samodzielne poruszanie się jest tego warte i koniecznie należy walczyć o taką niezależność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas