Artykuł sponsorowany Co to jest metoda NDT-Bobath?

Co to jest metoda NDT-Bobath?

Metoda NDT-Bobath jest to nowatorska, neurorozwojowa metoda rehabilitacji, której nazwa wywodzi się od nazwisk słynnych fizjoterapeutów Karela i Berty Bobath. Skupia się ona wokół ćwiczeń całego ciała, a nie jedynie wybranych kończyn, jak to bywa przy wielu innych aktywnościach fizjoterapeutycznych. Przeznaczona jest w szczególności dla osób z wszelkimi deficytami neorologicznymi takimi, jak: uszkodzenia splotów nerwowych, choroby nerwowo-mięśniowe, porażenie dziecięce (tzw. zespół Little'a), opóźniony rozwój motoryczny niemowląt, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe. 

Czym wyróżnia się metoda NDT-Bobath na tle innych ćwiczeń?

Przy stosowaniu metody NDT-Bobath zwraca się szczególną uwagę na takie czynniki jak: plastyczność mózgu, nieprawidłowe przetwarzanie sensoryczne, możliwości oceny rezultatów czy indywidualne planowanie działań usprawniających. W celu uzyskania jak najlepszych wyników wymagany jest maksymalnie czynny udział pacjenta i równie aktywna partycypacja jego opiekuna w procesie rehabilitacji. Metoda NDT-Bobath redukuje problemy osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, eliminuje nieprawidłowe wzorce i zachowania patologiczne, stymuluje porażoną stronę ciała, dąży do poprawy dystrybucji napięcia oraz zmienia trajektorię rozwoju dziecka na fizjologicznie i motorycznie poprawną. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie problemów u dzieci i niemowląt oraz jak najszybsze rozpoczęcie ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacji neurorozwojowej.

Jakie są szczególne wskazania do użycia tej metody?

Wcześniej wymienione dysfunkcje to jednak nie wszystko. Poza dysproporcjami i uszkodzeniami wyrównywanymi tradycyjnymi metodami, Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszków zapewnia również kompleksową fizjoterapię w leczeniu trudnych i rzadkich przypadków. Metoda NDT-Bobath sprawdza się w tej materii wyśmienicie. Dzięki swojemu innowacyjnemu działaniu stosowana jest w przypadku występowania niepowszednich schorzeń i nieprawidłowości rozwojowych u dzieci i niemowląt. Dlatego zalecana jest także w leczeniu: asymetrii ciała, zaburzeń rozwoju psychoruchowego, chorób typu SMA, przepukliny oponowo-rdzeniowej, zaburzeń karmienia i koordynacji, mózgowego porażenia dziecięcego (hemiplegia, diplegia, teraplegia) i innych często wrodzonych wad rozwojowych.

Kontynuuj rehabilitację w domu!

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rehabilitacja nie jest prowadzona wyłącznie w gabinecie fizjoterapeutów, ale też samodzielnie w domach. Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka oraz jego sprawność ruchową to również codzienne czynności domowe takie, jak: przyjmowanie odpowiednich pozycji do zabaw i intensywnych interakcji, właściwy sposób trzymania dziecka na rękach, podnoszenia i układania, odpowiednia metoda karmienia, a nawet przytulania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas