Artykuł sponsorowany Pomoc neurologa przy dolegliwościach kręgosłupa

Pomoc neurologa przy dolegliwościach kręgosłupa

Neurologia to dział zajmujący się wszelkiego typu dolegliwościami i chorobami obwodowego układu nerwowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Co ciekawe jest to dziedzina pokrewna z psychiatrią i niektóre schorzenia znajdują swoje rozwiązanie w obu tych specjalnościach. Z jakimi objawami zgłaszać się do lekarza neurologa? Jakie objawy wskazują na nieprawidłowość w funkcjonowaniu układu nerwowego?

Kręgosłup to podstawa!        

Dzięki odpowiedniemu funkcjonowaniu kręgosłupa ciało może nie tylko poprawnie się poruszać, rosnąć, ale także odczuwać. Główna „kolumna” jest opatrzona całym systemem neurologicznym, który przekazuje i odbiera sygnały od opuszka palca aż po czubek głowy. Odpowiednie funkcjonowanie tego systemu gwarantuje dobre samopoczucie i harmonię całego organizmu.

Bardzo wiele zależy od właściwego przepływu informacji odbywającego się w układzie nerwowym. Ciekawe jest też to, w jaki sposób organizm wskazuje, jeśli coś nie funkcjonuje poprawnie. Pacjenci odczuwający dyskomfort w obrębie kończyn lub w samym kręgosłupie zgłaszają się zazwyczaj najpierw do ortopedy. Szczególnie jeśli schorzenia ortopedyczne mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, pacjenci są kierowani właśnie do neurologa.

Konsultacje neurologiczne są szczególnie kierowane do osób, które odczuwają skurcze mięśni, zaburzenia czucia, problemy koordynacyjne, bóle głowy i wiele innych. Jest to dziedzina, która blisko współpracuje zarówno z ortopedią, jak i psychiatrią.  Objawy zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami takimi jak między innymi infekcje, urazy, guzy, niedobory witamin czy stres.

Osoby szukające gabinetu neurologicznego w Zielonej Górze, mogą kontaktować się z doktor Hanną Najdowską. W ramach swojej działalności trwającej od 1994 roku prowadzi ona diagnozę problemów neurologicznych. Niedowład kończyn, ból głowy, czy ból kręgosłupa to jedne z wielu dolegliwości, jakimi zajmuje się doktor Najdowska.

Kiedy zgłosić się na wizytę?

Intensywnie pojawiające się objawy schorzeń układu nerwowego, powinny skłonić daną osobę do poddania się diagnozie neurologicznej. Szczególnie w przypadku odczucia niedowładu, stałego mrowienia, zaburzeń równowagi czy  problemów ze wzrokiem nie należy zwlekać. Większość pacjentów początkowo idzie do lekarza ogólnego, który wskazuje odpowiedniego specjalistę. Ewentualnie podjęte leczenie neurologiczne musi być poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim. Im więcej detalicznych informacji pacjent będzie w stanie podać doktorowi, tym lepiej.

Kolejnym etapem jest podjęcie prostego badania układu nerwowego, w którego trakcie sprawdza się odruchy fizjologiczne, postawę, sposób chodzenia oraz prawidłowość mowy i reakcji sensorycznej. Te proste rozpoznania dają lekarzowi dużo informacji. Jeśli to nie wystarczy, pozostają bardziej zaawansowane metody, takie jak rezonans magnetyczny, elektroneurografia, tomografia komputerowa i wiele innych. Metody te są dobierane na podstawie otrzymanych ze wcześniejszych obserwacji danych. 

Sposoby leczenia neurologicznych bólów kręgosłupa

Jeśli źródłem bólu jest któraś z części kręgosłupa, lekarz może zalecić różnorodne sposoby pozbycia się dolegliwości. Czasem skutkują nawet proste ćwiczenia i świadomość chorego, na jakie aspekty w życiu codziennym powinien uważać i czego unikać. Jedną z częstych rad jest nieobciążanie kręgosłupa. Często zaleca się także leczenie rehabilitacyjne i fizykoterapię. Jeśli problem jest bardzo zaawansowany, niezbędne będzie leczenie operacyjne.

Najlepiej jest jednak zapobiegać możliwości wystąpienia opisywanych powyżej komplikacji zdrowotnych. Dobrą metodą profilaktyczną jest regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i ograniczanie przeciążenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas