Artykuł sponsorowany Paradontoza - co musisz wiedzieć o tej chorobie dziąseł? Prywatny Gabinet Stomatologiczny Okal-Dent

Paradontoza - co musisz wiedzieć o tej chorobie dziąseł? Prywatny Gabinet Stomatologiczny Okal-Dent

Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, to powszechny i często niedoceniany problem zdrowia jamy ustnej, który może prowadzić do poważnych konsekwencji. W niniejszym artykule przedstawiamy przyczyny, objawy i metody leczenia paradontozy, aby pomóc Ci zachować zdrowe dziąsła i zęby na długie lata.

Przyczyny paradontozy

Paradontoza jest przewlekłą chorobą zapalną tkanek otaczających zęby, zwanych przyzębiem. Główną przyczyną jej występowania jest nagromadzenie się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów oraz w przestrzeniach między zębowych. Płytkę bakteryjną tworzą bakterie bytujące w jamie ustnej, które łączą się z resztkami pokarmowymi i śliną. Jeśli nie jest ona regularnie usuwana poprzez szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł i ostatecznie do paradontozy.

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć podatność na rozwój, a w konsekwencji konieczność leczenia paradontozy. Należą do nich m.in. genetyka, palenie tytoniu, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, stres, niewłaściwa dieta, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), a także niektóre leki. Warto zwrócić uwagę na te czynniki i w miarę możliwości je eliminować lub kontrolować.

Objawy paradontozy

W początkowej fazie paradontoza może przebiegać bezobjawowo lub dawać niecharakterystyczne objawy, takie jak lekkie krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów czy uczucie niewielkiego bólu. W miarę postępu choroby pojawiają się inne objawy, takie jak przekrwione i obrzmiałe dziąsła, wycofanie się dziąseł odsłaniające korzenie zębów, nieprzyjemny zapach z ust, a także większa ruchomość zębów. W zaawansowanej fazie choroby może dojść do utraty zębów.

Diagnostyka i leczenie

W przypadku podejrzenia paradontozy konieczna jest wizyta u stomatologa lub periodontologa - specjalisty od chorób przyzębia, np. w Prywatnym Gabinecie Stomatologicznym Okal-Dent. Leczenie paradontozy ma na celu usunięcie przyczyny stanu zapalnego oraz zahamowanie postępu choroby. W pierwszej kolejności stosuje się zabiegi higienizacyjne, takie jak profesjonalne oczyszczanie zębów (scaling), wygładzanie korzeni (root planing) czy kiretaż dziąseł. W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie antybiotyków lub innych leków przeciwzapalnych.

W zaawansowanych przypadkach paradontozy, kiedy występuje znaczne uszkodzenie tkanek przyzębia, może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, takich jak regeneracja kości czy plastyczna chirurgia dziąseł.

Zapobieganie paradontozy

Kluczową rolę w zapobieganiu paradontozy odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, korzystać z nici dentystycznej lub innych narzędzi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz regularnie odwiedzać stomatologa w celu przeprowadzenia kontroli i profesjonalnego oczyszczania zębów. Ponadto warto dbać o zdrową dietę, bogatą w białko, witaminy i minerały, unikać palenia tytoniu oraz kontrolować poziom stresu.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas