Artykuł sponsorowany Ortezy kończyn dolnych – właściwości i zastosowanie

Ortezy kończyn dolnych – właściwości i zastosowanie

Uszkodzenie stawów kończyn dolnych wiąże się ogromnym bólem i trudnościami w normalnym funkcjonowaniu. Leczenie urazu wymaga zazwyczaj długotrwałej rehabilitacji z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu ortopedycznego. Sprawdźmy, w jaki sposób ortezy są w stanie pomóc pacjentom po urazach kończyn dolnych, i jakie rodzaje urządzeń ortopedycznych są obecnie dostępne na rynku.

Ortezy stawu skokowego i kolana

Ortezy stawu skokowego są powszechnie zalecane w przypadku osłabienia zginaczy grzbietowych stawu skokowego, zginaczy podeszwowych, inwerterów i wyrostków. Dobrze dopasowane korygują zaburzenia chodzenia, wykorzystując siłę reakcji podłoża, i pomagają w oderwaniu stop od podłoża. Ortezy kolana zapewniają natomiast kontrolę stawu kolanowego – w zależności od potrzeb mogą ograniczać ruch w płaszczyźnie strzałkowej, osiowej lub czołowej. Lekarze przepisują je w celu uniknięcia przeprostu kolana i zapewnieniu stabilności przyśrodkowo-bocznej. Nowoczesne aparaty ortopedyczne są wykonane z gumy, zapewniając pełne wsparcie mechaniczne i stabilizację ruchu rzepki.

Orteza biodra – kiedy jest stosowana?

Lekarze zalecają ich stosowanie w opiece pooperacyjnej, przy zwichnięciach stawu biodrowego, dysplazji i urazach. Ortezy biodrowo-kolanowo-skokowo-stopowe są z kolei przepisywane pacjentom po urazach rdzenia kręgowego w celu stabilizacji całej kończyny dolnej – dzięki nim chory ma możliwość stania i chodzenia z urządzeniami wspomagającymi.

Ortezy stóp i obuwie terapeutyczne

Orteza stopy bywa używana jako podstawa dla innych ortez kończyn dolnych lub do samodzielnego użytku. W zależności od stopnia urazu może podpierać stopę, korygować istniejące deformacje lub poprawiać ogólną funkcję narządu. Wielu lekarzy zaleca zakładanie ortezy do butów terapeutycznych, które umożliwiają swobodne rozszerzanie się stopy podczas obciążania. Podeszwa i korpus butów ortopedycznych mogą być modyfikowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Usunięcie pięty i wewnętrznej podeszwy może złagodzić ból lub wrzody na wypukłościach kostnych. Z kolei umieszczenie wkładki zapewnia wsparcie łuku i zmniejszenia nacisku na stopę. Aby złagodzić nacisk i przenieść obciążenie możliwe jest zastosowanie specjalnych prętów, które zmniejszają osłabienie kończyny. Wysokie buty lub trzewiki mogą zapewnić stabilność kostki u pacjentów z łagodną niestabilnością stawu skokowego, lub łagodnym opadaniem stopy (zwłaszcza w młodym wieku).

Opracowanie:

Antar Sp.j.

Warszawa , Zawiślańska 43

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas