Materiał Partnera Czym jest odzież kompresyjna i jakie ma zalety?

Czym jest odzież kompresyjna i jakie ma zalety?

Odzież kompresyjna to odzież, która pierwotnie była stosowana w medycynie, w celu zapobiegania powstawania zakrzepów krwi. Dobroczynne efekty kompresji zostały szybko dostrzeżone przez sportowców i producentów ubrań sportowych. Dziś tego typu odzież jest coraz częściej używana przez sportowców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, w celu poprawy krążenia, regeneracji mięśni i zwiększenia ogólnej wydolności.

Odzież kompresyjna- co to takiego?

Kompresja to zmienny ucisk wywierany na tkanki. Dzięki niej mięśnie rozluźniają się i poprawia się krążenie krwi, a w związku z tym sprawniej jest usuwany kwas mlekowy i inne toksyczne produkty przemiany materii. Odzież, która wykorzystuje zjawisko kompresji, to odzież kompresyjna. Zasadę działania tego typu odzieży zilustrujmy przykładem skarpet kompresyjnych. Krew ma tendencję do zalegania w stopach. To dlatego po intensywnym wysiłku lub długiej pracy na stojąco nogi są obrzęknięte. Aby usprawnić krążenie, skarpety kompresyjne zapewniają największą kompresję na poziomie stopy, a im wyżej łydki, tym jest ona słabsza.

Sportowa i medyczna odzież kompresyjna różnią się od siebie siłą kompresji. Ubrania i akcesoria medyczne mają znacznie większą kompresję i powinny być stosowane tylko i wyłącznie pod okiem lekarza.

Zalety odzieży kompresyjnej

Ubrania kompresyjne dostosowane do potrzeb sportowców mogą stać się ogromną pomocą podczas treningów. Oto korzyści z ich stosowania:

  • Poprawa krążenia, lepsze dotlenienie mięśni, szybsze usuwanie kwasu mlekowego.
  • Mniejsze ryzyko mikrouszkodzeń i bólu mięśni.
  • Stabilizacja ścięgien i więzadeł.
  • Szybsza regeneracja mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.
  • Większa wydolność fizyczna.

Ponadto ubrania są wykonane z lekkich, oddychających, przyjaznych skórze materiałów. Dobrej jakości odzież kompresyjna jest antybakteryjna, nie powoduje odcisków i zapewnia maksymalny komfort.

Aby w pełni cieszyć się z zalet tego typu ubrań sportowych, należy koniecznie dobrać prawidłowy rozmiar.

Skarpety kompresyjne, spodnie regeneracyjne i inne typy odzieży mogą być także używane przez osoby, które nie uprawiają sportu, lecz prowadzą siedzący tryb życia, pracują na stojąco lub często podróżują samolotem.

Gdzie można kupić odzież sportową?

Na rynku jest niewiele firm, które produkują wysokiej jakości odzież kompresyjną. Jedną z nich jest CEP. Ubrania kompresyjne CEP można kupić m.in. w sklepie Artro-Med. Oferta odzieży kompresyjnej obejmuje przede wszystkim: skarpety, spodnie, spodenki, opaski, a także rollery do rozluźniania mięśni, plastry do kinezjotapingu oraz sprzęt do rehabilitacji.

Opracowanie:

Podziel się