Artykuł sponsorowany O czym trzeba pamiętać nosząc aparat ortodontyczny?

O czym trzeba pamiętać nosząc aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu obecnie nie są tak dużym problemem jak kiedyś. Dziś wystarczy wizyta u dobrego ortodonty i aparat ortodontyczny, aby mieć piękne, proste zęby. Mimo że to urządzenie dość często kojarzy się z dyskomfortem, niewygodą i utrudnioną higieną, to jednak nie musi być tak problematyczne, jak się wydaje. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym zwiększymy komfort noszenia aparatu i będziemy mieć piękne i zdrowe zęby.

Zwróć uwagę na dietę

Spożywanie dużej ilości niektórych produktów może powodować przebarwienia zębów. Należą do nich na przykład kawa, herbata, czerwone wino, buraki lub cytrusy. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz nosić aparat ortodontyczny z ligaturami (gumowe elementy zakładane na zamki). Są one niezwykle podatne na przebarwienia, co wpływa na estetykę. Jeśli spożywasz dużo takich produktów, warto wybrać ligatury w ciemniejszym kolorze.

Nosząc aparat na zęby, należy również unikać twardych produktów, takich jak orzechy, jabłka, sezamki. Mogą one uszkodzić aparat, np. drucik może się załamać, a zamek odkleić. Najlepiej zrezygnować z tego typu produktów na czas leczenia - dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji i dodatkowych wizyt u ortodonty. Jeśli jednak nie jesteś w stanie się z nimi rozstać, postaraj się je roznieść lub zmielić przed zjedzeniem.

Pamiętaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej

Podczas noszenia aparatu codzienna higiena może być nieco utrudniona, lecz absolutnie nie powinniśmy jej zaniedbywać. Na czas leczenia warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę - ma ona rowek po środku, dzięki czemu włosie tak bardzo się nie niszczy. Oprócz tego należy codziennie używać nici dentystycznej lub irygatora.

Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych

Systematyczne wizyty u ortodonty pozwalają monitorować przebieg leczenia i sprawdzenie działania aparatu. Unikanie wizyt kontrolnych może wydłużyć czas leczenia.

Jeśli aparat się uszkodzi, idź od razu do ortodonty

Każdy, nawet najmniejszy problem z aparatem, powinien być skontrolowany i naprawiony przez ortodontę. Usterek z aparatem nie można ignorować, ponieważ małe problemy szybko mogą przerodzić się w większe, a do tego może dojść do pogłębienia wady zgryzu.

Profesjonalna przychodnia ortodontyczna z Poznania

Poszukujesz dobrego ortodonty z Poznania? Wypróbuj Stomed Ortodoncja, leczenie wad zgryzu, aparaty ruchome i stałe. Jest to najstarsza przychodnia z Poznania, która zdążyła zdobyć renomę i szerokie grono zadowolonych klientów. Dużym atutem przychodni są ortodonci z dużą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki takim specjalistom każdy klient może liczyć na najlepszą diagnostykę i najlepiej dobrane metody leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas