Artykuł sponsorowany Przyczyny powstawania wad zgryzu

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Narząd żucia to jeden z pierwszych organów jakie zawiązują się u człowieka – już u kilkutygodniowego płodu zaczyna formować się szczęka. W każdym przypadku wykształca się ona w specyficzny sposób, który nie jest wolny od wad. U większości dzieci, w miarę upływu czasu, następuje ich korekcja. Jednak istnieją też takie wady, które same z siebie się nie naprawiają. Ich powodów jest wiele.

Potencjalne przyczyny wad zgryzu

Do najczęściej występujących rodzajów wad zgryzu zaliczają przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty oraz zgryz krzyżowy. Istnieje wiele przyczyn ich powstawania. Wśród nich wymienić należy:

  • Wady dziedziczne (wrodzone) – rzadkie, jednak ich zalążek może powstać już w I fazie ciąży, wpływ na ich powstawanie mogą mieć choroby wirusowe, praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia, promienie rtv, stres, nikotyna, alkohol oraz nadużywanie leków przez przyszłą matkę. Ryzyko wady nieść może też moment rozwiązania, a mianowicie poród kleszczowy i twarzyczkowy. Do głównych przyczyn zaliczają się jednak pewne nawyki u dzieci, w tym ssanie smoczka, palca czy poduszki, wkładanie języka między łuki zębowe, nieprawidłowe ssanie, oddychanie przez usta oraz ssanie dolnej wargi. Zagrożeniem dla prawidłowego zgryzu może być też próchnica wraz z jej następstwami i urazami (utratą zębów czy złamaniami szczęki żuchwy).
  • Wady nabyte – są znacznie częstsze, powstają w pierwszych latach życia człowieka, ich powodem mogą być m.in. niedobory witaminowe, niewłaściwe układanie niemowlęcia w łóżeczku, nieprawidłowy sposób karmienia, niewłaściwy sposób oddychania i połykania czy nawyk ssania oraz obgryzanie paznokci. Najczęstszą przyczyną powstawania wad nabytych jest próchnica mlecznego uzębienia (przedwczesna utrata mleczaków prowadzi do zaburzeń pracy tkanki kostnej żuchwy i szczęki, czego rezultatem jest zahamowanie jej wzrostu).

Kiedy rozpocząć leczenie

-Leczenie wad zgryzu najlepiej rozpocząć w okresie wzrostu, czyli w przypadku dziewczynek wtedy, gdy skończą 10 lat, a u chłopców w wieku 11-13 lat, przed okresem pokwitania. Leczenie ortodontyczne rozpoczęte we właściwym czasie trwa około rok, podczas gdy spóźnione lub inicjowane w wieku dorosłym trwa już znacznie dłużej. Czas noszenia aparatu uzależniony jest jednak przede wszystkim od rodzaju wady zgryzu – tłumaczy ekspert reprezentujący Gabinet Ortodontyczny Dr n. med. Beaty Kaiser-Ziorkiewicz.

Wady zgryzu leczyć można w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie tego procesu. Warto się zdecydować na ten krok, ponieważ stłoczenie zębów utrudnia ich czyszczenie, a to w efekcie prowadzi do powstawania próchnicy. Wady zgryzu mogą być również powodem rozchwiania zębów i chorób przyzębia oraz przyczyną zmian w stawach skroniowo-żuchwowych (jest to bolesna przypadłość, odczuwalna dopiero w późniejszych latach życia). Z kolei przy zgryzie otwartym występują kłopoty z gryzieniem. Ponadto, tego rodzaju wady bywają także powodem różnych wad wymowy, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas