Artykuł sponsorowany Nietypowe objawy depresji

Nietypowe objawy depresji

Depresja jest podstępna. Sprawia, że czujesz się beznadziejnie, ale zarazem podpowiada, że to nieprawda, że wymyślasz to sobie. Depresja to poważna choroba, a ty przecież nie jesteś poważnie chora. Po prostu trochę bardziej zmęczona, niż zwykle, na nic nie masz siły, ale to z lenistwa, a nie z depresji. Gdybyś tylko wzięła się w garść. Więcej ćwiczyła, jakiś fitness może. Tylko, że na to też nie masz siły. Kiedyś to lubiłaś, ale teraz już nie.

Kiedy szukać pomocy psychologa?

A może to jednak jest depresja? Problem w tym, że w większości internetowych poradników czytamy, że każdemu zdarzają się górki i dołki, że to normalne, czasem coś nie pójdzie w pracy, albo dziecko przyniesie ze szkoły jedynkę i już nastrój nam się psuje. Przeżywamy różne uczucia i smutek jest przecież jednym z nich. Rozczarowanie, zniechęcenie, zmęczenie. Wciąż tyle obowiązków, praca, dom, zakupy, więc trudno nie być zmęczonym. Wszyscy na około też narzekają na dokładnie to samo. Problem w depresji polega jednak na tym, że samemu niezmiernie trudno ocenić, czy ten stan to jeszcze normalny "dołek", czy już choroba wymagająca leczenia. Do tego dochodzi niska samoocena, złudzenie, że "na nic nie zasługuję", "nic mi się nie należy", więc leczenie też. Leczenie jest dla tych naprawdę chorych, a nie dla leni, którzy tylko udają, że coś im jest. A takie właśnie myśli podpowiada... depresja. Jak sobie pomóc w depresji? Przede wszystkim nie da się tego zrobić w pojedynkę. Dobrze skorzystać z pomocy psychologa z Ośrodka Psychoterapii "Przystań", albo z innej poradni psychologicznej, które są we wszystkich większych i w większości małych miejscowości. Specjaliści zdrowia psychicznego nikogo nie odeślą do domu bez pomocy, nikogo nie wyśmieją, nie oskarżą o marnowanie im czasu. Są otwarci na wszelkie problemy, bo nawet te, które w tej chwili wydają nam się błahe i niegodne czyjejś uwagi, z czasem mogą przerodzić się w coś poważniejszego. Dlatego warto się poradzić, czy choćby zapytać, co się ze mną takiego dzieje?

Różne rodzaje depresji

Depresja opisywana jest zwykle jako uczucie smutku, przygnębienia, które nie ustępuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Albo jako apatia, swego rodzaju brak jakichkolwiek uczuć, raczej wrażenie bezsensu czegokolwiek. Ale jest jeszcze jeden rodzaj depresji – depresja maskowana, gdzie osoba chora funkcjonuje prawie normalnie, ale wciąż coś jej dolega. Bóle pleców, bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, zaburzenia miesiączkowania albo erekcji. Pacjent chodzi od lekarza do lekarza, bo może anemia, może tarczyca, ale wszystkie wyniki wychodzą w normie i diagnozy nie da się postawić. Jeśli do tego czujesz się, jakbyś była, lub był, w ciągłym kieracie, wtedy też warto skorzystać z porady psychologa. Ze statystyk wynika, że kobiety zapadają na depresję częściej, niż mężczyźni, ale to wśród mężczyzn więcej jest powikłań związanych z depresją, takich jak na przykład próby samobójcze. Wizyta u psychologa to nie oznaka słabości i nie trzeba się jej wstydzić. Jest to wręcz oznaka siły, bo oznacza, że chcesz wreszcie zacząć o siebie walczyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas