Materiał Partnera Wizyta u psychologa – jak przebiega?

Wizyta u psychologa – jak przebiega?

Doskonale wiemy, że wielu Polaków, w tym pewnie Ty po prostu obawia się wizyty u psychologa. Samego przebiegu, pytań, otworzenia się i omówienia spraw prywatnych, często intymnych. Nic dziwnego, każdy chce mieć wyłączny dostęp do swoich myśli i problemów. Daj sobie jednak pomóc, wizyta nie będzie straszna, wręcz przeciwnie, otworzenie się sprawi, że poczujesz ulgę. Przekonasz się o tym po przeczytaniu tego artykułu!

Jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa?

Można ją nieco porównać do spowiedzi. To w Twojej gestii leży, aby się otworzyć. Ponadto wiesz, że tak jak księdza, psychologa również obejmuje tajemnica. Nie musisz się martwić, że ktoś usłyszy o Twoich problemach. Dobry psycholog przez większą część pierwszej wizyty wysłucha Cię. Pamiętaj, aby w trakcie wypowiadania się nie stawiać sobie autodiagnozy, to może pogorszyć sprawę i ocenę specjalisty, a także zmienić nastawienie u Ciebie. Co ciekawe, czasem na pierwszej wizycie jest kompletna cisza, milczenie, to normalne. Wszystko zależy od Ciebie, początki zawsze są trudne. Sam wybierasz: otworzyć się lub wszystko przemilczeć. Polecamy jednak tę pierwszą opcję. W czym tak w ogóle pomoże Ci specjalista? Na przykład podpowie, jak wyjść z anoreksji, czy przestać się kłócić z partnerem, jak wyjść z toksycznego związku i wiele więcej!

Pomoc psychologiczna nie opiera się na przedwczesnym stawianiu diagnozy, wdrażaniu leczenia farmakologicznego itp. Często do pełni szczęścia wystarczy „spowiedź” na pierwszej wizycie. Oczywiście nie każdy należy do grona ludzi, którzy bez problemu otworzą się przed obcą osobą. Warto więc mądrze wybrać specjalistę, który zrobi wrażenie pogodnego człowieka, idealnego do tego, aby wszystko mu opowiedzieć, co powiesz na wizytę w gabinecie Pani Bożeny Boruty-Gojny? Już wiesz, że pierwsza wizyta to głównie wylanie z siebie wszystkiego, co leży Ci na sercu, warto bowiem postawić na jedną kartę. Możesz także wszystko przemilczeć i wszystko powiedzieć na kolejnej wizycie. Specjalista ma jednak na początku jedno zadanie, zebrać jak najwięcej informacji na Twój temat i na ich podstawie odpowiednio podejść do Ciebie i ewentualnego leczenia.

Co Cię czeka na kolejnych wizytach?

Nie zrażaj się, jeśli nawet na czwartej wizycie, nie będziesz mógł się otworzyć, jest to całkowicie normalne. Pamiętaj jednak, że im szybciej, tym lepiej. Psycholog już na drugiej, trzeciej wizycie zacznie z Tobą rozmawiać. Przedstawiać Ci możliwości wyjścia z danego problemu, pokazywać, jak w danej sytuacji mogłeś się zachować, aby uchronić się przed stresem, czy kłótnią. Powie Ci także, jak doszło do sytuacji, w której aktualnie się znajdujesz i co najważniejsze, psychoterapia pozwoli Ci z niej wyjść! Możesz mieć pewność, że w gabinecie psychologicznym dojdzie do Twojej przemiany na lepsze. Nawet najmniejsza zmiana będzie widoczna i wpłynie na Twoje codzienne funkcjonowanie. Wybierz się na pierwszą i kolejne wizyty, a przekonasz się o tym sam!

Opracowanie:

Podziel się