Materiał Partnera Na czym polega zjawisko współuzależnienia?

Na czym polega zjawisko współuzależnienia?

Alkoholizm lub inny rodzaj uzależnienia jest chorobą trudną i wymagającą dużego samozaparcia. Co ważne, wynikające z niego konsekwencje dotykają nie tylko samych uzależnionych, ale i ich bliskich, którzy starają się im pomóc w niełatwej walce mającej prowadzić do zaprzestania poddawaniu się uzależnieniu. W dzisiejszym tekście opowiemy o zjawisku współuzależnienia. Wyjaśnimy, jak je rozpoznać i w jaki sposób sobie z nim poradzić.

Jak rozpoznać współuzależnienie?

Choć o współuzależnieniu mówi się coraz więcej, nadal nie do końca wiadomo, jak je rozpoznać. Wymienić można szereg symptomów tego zjawiska, natomiast wiele osób nie wie, na co zwracać uwagę lub interpretuje pewne zachowania na swój sposób, mocno subiektywnie. Właśnie ze względu na wspomniany subiektywizm zawsze warto korzystać z pomocy osoby trzeciej, która zajmuje się na co dzień rozpoznawaniem, a następnie leczeniem współuzależnienia. Wsparcie w tym zakresie można otrzymać między innymi w poradni antyalkoholowej „ANA” w Krakowie.

Zanim jednak odbędzie się spotkanie ze specjalistą, trzeba przecież chociaż przypuszczać, że problem rzeczywiście występuje. Jak rozpoznać współuzależnienie? Objawy tego zjawiska mogą być naprawdę zróżnicowane, niemniej wskazać można na typowe symptomy – czyli takie, które pojawiają się w licznych przypadkach. Mowa między innymi o takich znakach jak:

  • tłumaczenie osoby uzależnionej z jej negatywnych zachowań,

  • maksymalne poświęcenie się osobie uzależnionej,

  • potrzeba kontrolowania innych,

  • przewrażliwienie,

  • zatajanie nałogu osoby uzależnionej,

  • depresja,

  • nadmierna odpowiedzialność.

Co ważne, współuzależnienie nie musi występować u każdej osoby żyjącej z kimś uzależnionym, np. od alkoholu. Niestety codzienne funkcjonowanie z chorym może prowadzić do współuzależnienia. Omawiane przez nas zjawisko jest jednym z zaburzeń, w związku z czym musi być traktowane w sposób w pełni poważny. Leczenie współuzależnienia jest bardzo istotne.

Dlaczego osoby współuzależnione powinny odbyć odpowiednią terapię?

Podjęcie terapii przez osobę współuzależnioną ma ogromne znaczenie przede wszystkim z tego względu, że przyczyny omawianego w tym wpisie zjawiska są wyjątkowo złożone, co bardzo często nie pozwala na samodzielne poradzenie sobie z problemem. Należy pamiętać o tym, by terapia była indywidualnie dopasowana – tylko wtedy można liczyć na zadowalające rezultaty rozpoczętego leczenia. Dzięki pomocy psychologicznej osoby współuzależnione mogą zrozumieć swój problem, a także poznać nowe wzorce zachowań w postępowaniu z osobą uzależnioną. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas