Artykuł sponsorowany Na czym polega terapia psychoanalityczna?

Na czym polega terapia psychoanalityczna?

Terapia psychoanalityczna to próba odnalezienia w psychice pacjenta konfliktów, które powodują w jego życiu problemy. Pacjent nie zdaje sobie sprawy z istnienia tych wad, dlatego konieczne jest odkrycie ich na sesjach z terapeutą. Mimo iż może nam się wydawać, że doskonale się znamy, dopiero dzięki rozmowom z psychoterapeutą możemy dowiedzieć się, jak mało tak naprawdę o sobie wiemy.

Terapia psychoanalityczna a psychoanaliza

Terapia psychoanalityczna wywodzi się z psychoanalizy. Psychoanaliza obejmuje przeważnie cztery sesje tygodniowo, a jej zadaniem jest pomoc pacjentowi w pokonaniu problemów emocjonalnych i osobowościowych. Terapia psychoanalityczna to natomiast dwie do trzech sesji tygodniowo, a podczas spotkań terapeuta skupia się na wewnętrznych i nieuświadomionych problemach pacjenta, które powodują cierpienie.

Na czym polega terapia psychoanalityczna?

Powszechne wyobrażenie o wizycie u terapeuty obejmuje pacjenta leżącego na kozetce i opowiadającego o wydarzeniach ze swojego życia. W istocie niektórzy terapeuci dysponują kozetkami, najczęściej jednak rozmowa odbywa się twarzą w twarz.

Na czym konkretnie polega terapia psychoanalityczna? Na rozmowie oczywiście, jednak na spotkaniu pacjent nie otrzymuje porad co do tego, jak ma żyć ani zaleceń i prac domowych. Głównym celem psychoterapii jest poznanie pacjenta i odkrycie, dlaczego zachowuje się w określony sposób. Często sytuacje trudne, konflikty, problemy są wypierane, aby psychika pozostawała w stabilnym stanie. W ten sposób działają mechanizmy obronne – wypieramy bolesne sprawy, ale przypomnienie sobie o nich pozwala rozwiązać trapiące nas problemy.

Jak wygląda sesja terapii psychoanalitycznej?

Terapeuta podczas sesji przyjmuje pozycję neutralną, słucha pacjenta, przetwarza wszystkie wysyłane przez niego sygnały, próbując znaleźć spójną interpretację. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wygląda typowa sesja, ponieważ zależy to od samego pacjenta, a także sposobu pracy terapeuty. Nierzadko spotkanie opiera się o rozmowy, ale bywa również, że bardziej znaczące jest milczenie i sygnały niewerbalne.

Jaki powinien być idealny terapeuta?

Jak zauważają Magdalena i Krzysztof Jusińscy, właściciele Studia Psychoterapii i Treningu, terapeuta powinien być ukierunkowany na rozpoznanie potrzeb pacjenta, podchodzić do niego indywidualnie oraz z empatią. Praca psychoterapeuty jest specyficzna i wymaga wiele wyczucia. Osoba podchodząca do sesji z pacjentami poważnie będzie także dyskretna i zapewni pacjentowi komfortowe warunki do tego, aby mógł się otworzyć i opowiedzieć o swoich problemach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas