Artykuł sponsorowany Rehabilitacja medyczna, a fizjoterapia – czym to się różni?

Rehabilitacja medyczna, a fizjoterapia – czym to się różni?

Wydawać by się mogło, że fizjoterapia oraz rehabilitacja to jedno i to samo – i tu i tu chodzi o przywrócenie sprawności człowiekowi po urazach. Jednak, mimo, że oba pojęcia krążą po tej samej orbicie to lekko się od siebie różnią i nie powinno się ich stosować wymiennie. Na czym polegają różnice? Kiedy trzeba iść na rehabilitację, a kiedy wystarczy fizjoterapia?

Rehabilitacja – cel i znaczenie dla pacjenta

Potoczne rozumienie rehabilitacji skupia się na fizycznym wymiarze urazów lub chorób – powiemy, że ktoś idzie na rehabilitację po złamaniu nogi czy zerwaniu wiązadeł. Jednak rehabilitacja to coś znacznie więcej, niż tylko przywracanie utraconej sprawności. Według słownika językowego PWN, rehabilitacja oznacza „przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną bądź mają wady wrodzone”. Oznacza to, że w podczas rehabilitacji niezbędne są również inne działania, które pomogą wrócić osobie po wypadku, udarze czy po ciężkiej operacji „do siebie” i do pełnionej wcześniej roli społecznej. 

Często konieczne jest wsparcie psychologiczne, gdyż osoba dotknięta poważnym urazem lub wręcz kalectwem wynikającym z niego, odczuwa to nie tylko na poziomie fizycznym, ale i mentalnym. Może czuć złość, żal czy smutek, więc podczas rehabilitacji niezbędne są również wszelkie działania wspierające, które pomogą przejść przez wszystkie stany mentalne, aż do przywrócenia pełnego zdrowia – tak fizycznego, jak i psychicznego. Jak widać, rehabilitacja to złożony proces, który wymaga podejścia interdyscyplinarnego.

Fizjoterapia – wycinek większego koła

Również w przypadku fizjoterapii, warto zacytować objaśnienie pojęcia ze słownika PWN, gdzie można przeczytać, że fizjoterapia to: „leczenie polegające na działaniu na organizm człowieka lub jego części różnych postaci energii, np. mechanicznej, cieplnej, elektrycznej, świetlnej, wytwarzanej za pomocą różnych aparatów”. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że fizjoterapia skupia się przede wszystkim na fizycznych manifestacjach chorób oraz urazów. Głównym obszarem działania fizjoterapeuty jest ciało, jego tkanki w fizycznym wymiarze. Fizjoterapia stosuje liczne metody w celu przywrócenia sprawności, przede wszystkim sięga po:

  • kinezyterapię, która jako środek leczniczy wykorzystuje ruch, czyli są to różnego rodzaju ćwiczenia,
  • fizykoterapię, która polega na wykorzystaniu czynników fizycznych, takich jak prąd,
  • masaż leczniczy.

Rehabilitacja za główny cel stawia sobie zwalczanie bólu, które często wynikając ze stanów zapalnych trawiących organizm. Dzięki stosowaniu różnych metod fizjoterapia skutecznie dba o kondycję organizmu i przeciwdziała negatywnym skutkom nagłego zatrzymania aktywności fizycznej. Fizjoterapia oraz rehabilitacja są ze sobą nierozerwanie związane, jednana nie mogą być ze sobą utożsamiane.

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja, a kiedy fizjoterapia?

Często w procesie leczenia niezbędne jest połączenie rehabilitacji z fizjoterapią. Takie kompleksowe podejście pozwala na szybsze zwalczenie dolegliwości i łagodniejszy powrót do sprawności fizycznej, a z drugiej strony sprawia, że pacjent jest gotowy na powrót do codziennego życia, również pod względem psychicznym. Jednak to, jakie działania zostaną ujęte w ramach indywidualnego programu leczenia, zależy od dolegliwości oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

To, jakie zabiegi są niezbędne podczas leczenia uzależnione jest od stanu samego pacjenta, dlatego decyzja zależy do wielu czynników. Przychodnie rehabilitacyjne, takie jak OKS-MED zajmują się wszystkimi osobami, potrzebującymi wsparcia na drodze do odzyskaniu pełnej sprawności fizycznej. Ośrodek w Jarocinie zajmuje się również pacjentami mającymi problemy z poruszaniem się – wiele schorzeń wymaga rehabilitacji w domu

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas