Artykuł sponsorowany Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe określane jest przez specjalistów mianem leczenia endodontycznego. Obejmuje ono dwie struktury zębowe – miazgę i zębinę. Wielu pacjentów na samą myśl o leczeniu kanałowym odczuwa głęboki lęk. Przez lata terapia tego typu kojarzyła się bowiem z bólem i przedłużającymi się wizytami w gabinecie stomatologicznym. Na szczęście dziś to już przeszłość i dzięki osiągnięciom nowoczesnej stomatologii, endodoncja może przebiegać całkowicie bezboleśnie. Jakie są wskazania do wdrożenia takiego leczenia?

Leczenie kanałowe zębów – jaki jest jego cel?

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie z komory zęba i kanałów korzeniowych zmienionej chorobowo miazgi. Zadaniem stomatologa jest precyzyjne oczyszczenie wymienionych wyżej struktur, a następnie wypełnienie ich za pomocą specjalistycznych materiałów. Nadkażona miazga zębowa traci bowiem swoje zdolności regeneracyjne. Rozwijający się w zębie stan zapalny może zająć sąsiadujące z uszkodzonym zębem tkanki, doprowadzając do jeszcze większych zniszczeń w jamie ustnej takich jak np. powstanie zmian okołowierzchołkowych.

Przyczyną zakażenia miazgi jest zaawansowana próchnica. Bakterie stopniową uszkadzają tkanki zęba, doprowadzając do dolegliwości bólowych. Pacjenci z reguły ignorują niewielkie ubytki, które są początkowym objawem choroby. Najczęściej zgłaszają się do specjalisty, kiedy uszkodzony ząb zacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. To duży błąd, gdyż szybka reakcja na najmniejsze zmiany w strukturze zęba, może zapobiec konieczności leczenia kanałowego.

Wskazania do leczenie endodontycznego

Jak już wspomniano – leczenie endodontyczne stosuje się w zaawansowanej chorobie próchnicowej, jednak nie tylko. Według pani Małgorzaty Łęcickiej, która prowadzi Indywidualną Praktykę Lekarską w Dąbrówce – wskazaniem do takiej terapii jest również mechaniczny uraz zęba, którego skutkiem było odsłonięcie miazgi. Leczenie kanałowe uskutecznia się także wtedy, kiedy jego nieudana próba była podjęta w przeszłości przez mniej doświadczonego dentystę. Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności zgłoszenia się do stomatologa i wdrożeniu leczenia endodontycznego? Oto najważniejsze z nich:

  • spontaniczny i dokuczliwy ból zęba,
  • ból zębów pojawiający się podczas gryzienia,
  • nadwrażliwość zębów na gorące i zimne napoje,
  • opuchnięcie i bolesność błony śluzowej,
  • duży ubytek próchnicowy.

Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty w obawie przed bólem. Nowoczesne gabinety dentystyczne wyposażone są w sprzęty i narzędzia, które pozwalają na opracowywanie chorych zębów w sposób w pełni komfortowy dla pacjenta. W tym celu stosuje się także znieczulenie miejscowe, a specjaliści starają się przeprowadzić wszystkie etapy zabiegu podczas jednej wizyty. O ile jest to oczywiście możliwe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas