Materiał Partnera Jak przygotować się do usunięcia zęba?

Jak przygotować się do usunięcia zęba?

Zabiegi stomatologiczne to fobia wielu osób, zwłaszcza te najbardziej inwazyjne np. wyrywanie zębów. Obawiają się tego nie tylko dzieci, ale również dorośli. Ingerencja chirurga stomatologicznego nie jest przyjemna, ale nie jest też powodem do strachu! Czasami zabiegu nie można uniknąć i mimo strachu, ząb trzeba usunąć. W jaki sposób należy przygotować się do usuwania zęba i czy jest to bolesne?

Kiedy usuwa się zęby?

Zęby usuwa się z wielu powodów, jednak wśród najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:

  • Brak miejsca – w jamie ustnej czasami brakuje przestrzeni na wszystkie zęby. W momencie wyrzynania się zębów stałych może pojawić się poważny problem. Żeby zaczną się krzywić i niemożliwe będzie ich wyprostowanie nawet stałym aparatem. Usunięcie zbędnych zębów – najczęściej ósemek lub siódemek – pozwala na uporządkowanie zgryzu.
  • Próchnica – usuwanie z powodu próchnicy jest często zlecane w ramach NFZ, kiedy ząb jest w znacznym stopniu zepsuty i niemożliwe jest wyleczenie go, nawet poprzez leczenie kanałowe.

Należy pamiętać, że prywatne gabinety często podejmują się ratowania zębów w naprawdę złym stanie np. poprzez odbudowanie korony. Po wyrwaniu zęba można też wszczepić stałe implanty. Jednym z polecanych gabinetów stomatologicznych jest StomArt, którego siedziba znajduje się w Opolu.

Czy usuwanie zęba boli?

To pytanie bardzo często zadają pacjenci i wbrew pozorom nie tylko dzieci. Dorośli również panicznie boją się bólu, co w dzisiejszych czasach jest bezpodstawne. Zanim chirurg przystąpi do usuwania zęba, najpierw dokładnie znieczula jego okolicę. Pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie lekki dyskomfort, gdyż stomatolog musi nieco poruszać zębem, aby bez problemu go usunąć. Jeśli pacjent poczuje ból – co zdarza się bardzo rzadko – może o tym poinformować i zostanie podane dodatkowe znieczulenie.

Usuwanie ósemek – czym się różni?

Ósemki to zęby, które bardzo często się usuwa, gdyż późno się wyżynają i może brakować dla nich miejsca. Z racji tego, że znajdują się z tyłu jamy ustnej, trudniej je myć i szybko może pojawić się próchnica. Usuwanie ósemek wygląda nieco inaczej i często kwalifikuje się już jako nieco bardziej inwazyjny zabieg chirurgiczny. Nie oznacza to jednak, że pacjent powinien się obawiać. Zabieg ten jest po prostu nieco trudniejszy dla chirurga, gdyż ma on słabszy dostęp do tylnych zębów. Po usunięciu ósemek często zakłada się szwy, aby wszystko szybko się zrosło.

Do usuwania zębów nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Ważne jest dobre nastawienie, aby niepotrzebnie się nie stresować. Tak jak w przypadku każdego zabiegu, nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów. Przed wyrwaniem zęba stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, aby móc dokładnie obejrzeć jego korzenie.

Opracowanie:

Stomart sp. z o.o.

Opole , Horoszkiewicza 6 lok. 110

Podziel się