Artykuł sponsorowany Na czym polega hirudoterapia?

Na czym polega hirudoterapia?

Hirudoterapia jest formalnie dość młodą metodą leczenia, ponieważ została dopuszczona w 2004 roku. Jednak historycznie jest jedną z najstarszych terapii na świecie, a jej początki datuje się na okolice 1500 roku p.n.e. Opiera się ona na umieszczeniu na skórze pacjenta kilku gatunków leczniczych pijawek. Najczęściej wykorzystywanym do zabiegów gatunkiem jest pijawka azjatycko-południowoeuropejska. 

Przebieg zabiegu

Pijawka umieszczona na zmienionym chorobowo fragmencie ciała wbija się za pomocą drobnych ząbków w ciało pacjenta i wysysa jego krew. W ślinie zwierzęcia zawarte są substancje, które spowalniają krzepnięcie krwi i są naturalnym antykoagulantem. Działają one także znieczulająco. Zabieg może trwać do 6 godzin i w tym czasie pijawka pobiera od 5 do 15 ml krwi pacjenta. Po zabiegu występuje niewielkie krwawienie utrzymujące się do 48 godzin, jednak, jak podkreślają specjaliści z Gabinetu Źródło Zdrowia, pomimo tego jest on całkowicie bezpieczny. 

Zastosowanie zabiegu

Hirudoterapia pomaga wpływać na przyspieszenie gojenia ran po transplantacjach oraz operacjach plastycznych. Pijawki wykorzystywane są także w leczeniu zakrzepicy, ropni oraz schorzeniach stawów. Pozytywnie wpływają także na krążenie krwi, dlatego wykorzystywane są we wspomaganiu leczenia chorób serca oraz cukrzycy. Korzystają z nich osoby dotknięte bólami reumatycznymi. Hirudoterapia jest z powodzeniem wykorzystywana w zabiegach odmładzających, podczas walki z cellulitem, nadwagą, ale także depresją i bólami głowy. Wskazuje się także jej z skuteczność we wspomaganiu leczenie wrzodów żołądka dwunastnicy, miażdżycy, chorobach płuc oraz oskrzeli. 

Przeciwwskazania do hirudoterapii 

Ze względu na działanie pijawek na układ krwionośny nie mogą jej stosować osoby z problemami z krzepliwością krwi, szczególnie z hemofilią. Nie powinna także być przeprowadzana u kobiet w ciąży oraz w czasie miesiączki. Poważnym wskazaniem jest także chemioterapia. Jednak biorąc pod uwagę liczbę schorzeń, których leczenie może wspomagać hirudoterapia warto zastosować tę metodę, zwłaszcza, że wskazuje się również na to, że jako forma naturoterapii miewa lepszy wpływ na organizm niż inne formy leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas