Artykuł sponsorowany Terapia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej

Terapia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej

Prawidłowe działanie naszego organizmu oraz jego regeneracja w dużej mierze zależą od ilości tlenu dostarczanego do komórek. Ten jest niesamowicie ważny dla ich cyklu życiowego, dlatego tak często lekarze rekomendują pacjentom aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lasach czy nad morzem. Medycyna jest jednak stale rozwijającą się nauką i dzisiaj skorzystać można z dodatkowego dotlenienia organizmu w komorze hiperbarycznej. Służy ona jako terapia w przebiegu dziesiątek schorzeń.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to specjalnego rodzaju urządzenie, które stosuje się do terapii hiperbarycznej HBOT (ang. Hyperbaric Oxygen Therapy). Swoim wyglądem może przypominać kabiny wykorzystywane na solariach. Obecnie tworzone są jednak nie tylko komory leżące cylindryczne, ale i stojące. Mogą one być zarówno jednomiejscowe, jak i wielomiejscowe. Wtedy przypominają bardziej pomieszczenia takie jak sauna. Najczęściej jednak różnego rodzaju ośrodki terapeutyczne wykorzystują kabiny jednomiejscowe leżące, a zabieg odbywa się bez użycia maski tlenowej.

Jak działa komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić organizmowi dostarczenie bardzo wysokiej dawki tlenu. Jest on niezbędny do procesów regeneracyjnych naszego ciała, a nawet do zwalczania różnych schorzeń i poprawy nastroju. W warunkach normalnych dostarczanie tlenu uzależnione jest przede wszystkim od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. Inaczej działa zaś komora hiperbaryczna, której zadaniem jest dostarczenie życiodajnego tlenu również w miejsca organizmu o ograniczonym ukrwieniu.

Dochodzi zatem do znacznego podwyższenia stężenia tlenu we krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym czy limfie. To efekt zastosowania w komorach ciśnienia na poziomie od 1,4 ATA nawet do 2,5 ATA.

Jak wygląda terapia hiperbaryczna HBOT?

Terapia hiperbaryczna HBOT przede wszystkim odbywa się po ściągnięciu przez pacjenta ubrań. Powinien pozostać on w bieliźnie czy stroju kąpielowym. Po komfortowym ułożeniu ciała czy to w pozycji siedzącej, czy dla komór jednoosobowych w pozycji leżącej, obsługa stopniowo będzie zwiększała ciśnienie do momentu osiągnięcia określonej wartości. Cały zabieg trwa zaś od 45 do 60 minut i jest podzielony kilkuminutowymi przerwami. Te szczególnie ważne są dla osób, które po raz pierwszy uczestniczą w terapii hiperbarycznej.

Pamiętać przy tym należy o tym, że ilość zabiegów zależy od celu zdrowotnego. Lekarze zalecający terapię HBOT zawsze rozpisują cykle terapeutyczne, po których pacjent powinien poczuć znaczne zmiany w swoim ciele.

Dla kogo polecana jest terapia hiperbaryczna?

Terapia hiperbaryczna traktowana jest dzisiaj zarówno jako metoda regeneracji ciała, jak i często mówi się o niej jako o swoistym SPA dla komórek naszego organizmu, co nie oznacza, że nie jest wykorzystywana również do szerokich celów leczniczych. HBOT ma potwierdzoną skuteczność w walce z chorobą dekompresyjną, przy regeneracji ciała po urazach mięśniowo-szkieletowych, przy niedokrwieniu tkanek miękkich o charakterze ostrym, a nawet przy zapobieganiu skutków zatrucia tlenkiem węgla.

W ośrodkach terapeutycznych terapia hiperbaryczna służy zaś głównie jako:

  • terapia reumatyzmu, przewlekłego bólu pleców i mięśni,
  • sposób na regenerację ciała sportowców,
  • sposób na błyskawiczną odnowę biologiczną niwelującą zmęczenie i wpływającą na stan skóry,
  • terapia dodatkowa przy leczeniu depresji,
  • terapia zaburzeń seksualnych – przede wszystkim zaburzeń erekcyjnych,
  • pomoc w walce z nadwagą i otyłością,
  • terapia dla seniorów (uzupełnienie leczenia problemów z aparatem ruchowym, niewydolnością układu nerwowego, krwionośnego czy pokarmowego oraz chorób przewlekłych u osób starszych), 
  • terapia bólu kręgosłupa.

Ponadto tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczna przy takich schorzeniach jak autyzm, zespół Downa, stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, a także przy boreliozie. Wspiera ona zatem leczenie dermatologiczne, traktowana jest ona jako swoista rehabilitacja kardiologiczna i gastrologiczna, a także jest świetną profilaktyką onkologiczną.

Gdzie udać się na terapię HBOT?

Terapię HBOT w Polsce oferują tylko najlepsze szpitale, kliniki, sanatoria oraz ośrodki terapeutyczne. Między innymi nowoczesne komory hiperbaryczne posiada SPONDYLO-CLINC GROUP, gdzie działa CENTRUM TERAPII KRĘGOSŁUPA Jarosława Jawnego. Takie miejsca polecane są zatem niemalże dla każdej osoby, zarówno do celów profilaktycznych, regeneracyjnych, jak i leczniczych. Oprócz tlenoterapii osoby walczące z bólami kręgosłupa, stawów i mięśni powinny zainteresować się proloterapią.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas