Materiał Partnera Na czym polega ozonoterapia w stomatologii?

Na czym polega ozonoterapia w stomatologii?

Ozonoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem ozonu to stosunkowo nowa metoda stosowana zarówno w medycynie – chirurgii, dermatologii, urologii – oraz stomatologii, jak i w kosmetologii. Jej wykorzystanie przynosi wiele korzyści nie tylko pacjentowi, ale też lekarzowi przeprowadzającemu zabieg. Na gruncie stomatologii sprawdza się między innymi podczas leczenia próchnicy.

Kiedy stosowana jest ozonoterapia?

Innowacyjna metoda leczenia, jaką jest ozonoterapia, znajduje coraz szersze zastosowanie na gruncie stomatologii. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako skuteczny sposób oczyszczania zębów oraz leczenia wczesnych zmian próchnicowych. Te prowadzą do stopniowej demineralizacji oraz rozkładu twardych tkanek zębów, a w efekcie do powstawania ubytków. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystywany jest ozonator, który pobiera tlen z powietrza i zamienia go w gazowy ozon. Ten następnie jest aplikowany przy pomocy specjalnego rękawa. Efekty zwiększa dodatkowo użycie specjalnych preparatów stymulujących remineralizację szkliwa.

Jak wyjaśnia nam stosujący ozonoterapię klinika stomatologiczna Viscardi Stomatologia, metoda ta sprawdza się również w leczeniu chorób dziąseł oraz tkanek miękkich. Ozon medyczny użyty na ognisko chorobowe działa silnie bakteriobójczo – w jednej chwili usunięte zostają groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i grzyby. Podobnie szybko przebiega leczenie zapaleń, parodontozy, aft czy opryszczki. Ponadto ozon zapobiega komplikacjom po zabiegach chirurgicznych oraz powstawaniu tak zwanych szczepów opornych po podaniu antybiotyków. Wysoka skuteczność to istotna korzyść płynąca z wykorzystania tej metody, ale nie jedyna. Przyjrzyjmy się bliżej pozostałym zaletom ozonoterapii.

Jakie zalety ma stosowanie tej metody?

Czasy, w których obawialiśmy się lub unikaliśmy wizyty u dentysty, już dawno minęły. Wzrosła nie tylko świadomość pacjentów w kwestii higieny i zdrowia jamy ustnej, ale również dostępność do gabinetów stomatologicznych. Ogromne znaczenie mają też zmieniające się metody stosowane przez lekarzy stomatologów. Te mają być nieinwazyjne, bezbolesne oraz wiązać się z krótkimi procedurami. Ozonoterapia spełnia wszystkie te warunki. W połączeniu z silnymi właściwościami dezynfekującymi, działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwirusowym, czyli najważniejszymi atutami zastosowania ozonu medycznego, daje to metodę o wysokiej skuteczności i szerokim zakresie zastosowań – nie tylko w stomatologii, ale też innych dziedzinach medycyny. Warto dodać też, że ozon zwiększa natlenienie tkanek, co znacząco stymuluje ich regenerację.

Opracowanie:

P. i K. Viscardi Praktyka stomatologiczna

Tychy , Armii Krajowej 101a

Podziel się