Artykuł sponsorowany Materiały protetyczne używane w gabinetach stomatologicznych

Materiały protetyczne używane w gabinetach stomatologicznych

Chcąc stworzyć protezę jak najbardziej przypominającą naturalne uzębienie, trzeba stosować surowce idealnie do tego przystosowane. Akryle stomatologiczne należą właśnie do tego rodzaju tworzyw. Jednak świat protetyki jest mocno rozwinięty, dlatego używanych materiałów jest znacznie więcej. Dowiedz się, co jeszcze wykorzystywane jest w gabinetach stomatologicznych.

Akryle stomatologiczne — charakterystyka

Akryl jest tworzywem sztucznym stosowanym w rozmaitych branżach. Dzięki swym właściwościom odnalazł swoje miejsce również w stomatologii i protetyce. Jest to materiał niezwykle plastyczny, który pozyskano poprzez polimeryzację estrów kwasu akrylowanego oraz metakrylanowego. Akryl stomatologiczny jest doskonałym surowcem pomagającym wytwarzać protezy potrzebne do wypełniania ubytków powstałych w uzębieniu pacjenta. Obecnie ten materiał dzielony jest na dwa rodzaje, do gotowania oraz taki stosowany na zimno. Obie wersje rewelacyjnie sprawdzają się do tworzenia zarówno pełnych protez, jak i tylko ich elementów.

A czym są masy wyciskowe?

Do równie ważnych artykułów stomatologicznych dostępnych np. w firmie Płaza Dent Bogdan Płaza, należą także masy wyciskowe. Zadaniem tych tworzyw jest formowanie zarysu uzębienia pacjenta w celu utworzenia różnorodnych uzupełnień. Dlatego dzięki masom tego typu możliwe jest wykonanie licówek, koron, mostów oraz wkładów. Aktualnie rozróżnia się materiały wyciskowe sklasyfikowane jako elastyczne i nieelastyczne. Podział ten uzależniony jest od surowców wchodzących w skład każdej masy. Dlatego też wyodrębnia się materiały wyciskowe takie jak: hydrokoloidowe (agarowe i alginatowe), elastomerowe (polieterowe, polisulfidowe, silikonowe), oraz termoplastyczne.

Czym powinny cechować się materiały wykorzystywane między innymi w protetyce?

Podstawowym parametrem artykułów stomatologicznych jest neutralny smak. Co więcej, do istotnych właściwości mas wyciskowych, jak również akrylowych protez należy wytrzymałość na rozerwanie oraz duża zdolność do zachowania nadanej im formy. Natomiast specjaliści cenią sobie te materiały stomatologiczne za ich stosunkowo szybki czas wiązania. Ma on ogromne znacznie podczas pobierania między innymi wycisku uzębienia. Z kolei z punktu widzenia pacjenta ważną cechą wszystkich artykułów tego rodzaju jest ich łatwość w usunięciu z jamy ustnej. Wszystko to tworzy doskonały materiał, pozwalający pozyskać precyzyjnie odzwierciedlenie stanu uzębienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas