Artykuł sponsorowany Małoinwazyjne usuwanie mięśniaków macicy

Małoinwazyjne usuwanie mięśniaków macicy

Ginekologia małoinwazyjna proponuje kobietom  różne metody leczenia operacyjnego mięśniaków macicy. Nowoczesne leczenie mięśniaków to operacje laparoskopowe i histeroskopowe. Dr nauk med. Marek Neuberg specjalizuje się w ginekologii małoinwazyjnej, także  w skutecznym usuwaniu  mięśniaków macicy.

Wpływ mięśniaków na zdrowie kobiety

Mięśniaki macicy są najczęstszą chorobą narządu rodnego kobiety. Występowanie mięśniaków jest zależne od wielu czynników: hormonalnych, genetycznych, rasowych, współistnienia nadwagi i otyłości oraz płodności. Mięśniaki macicy są łagodnymi guzami, nowotworami macicy powstającymi z mięśni gładkich macicy i tkanki łącznej włóknistej. Mięśniaki macicy często nie wywołują żadnych objawów chorobowych. Jest to głównie uzależnione od ich wielkości, umiejscowienia i liczby mięśniaków. Do typowych objawów klinicznych mięśniaków macicy należy wymienić: ból, uczucie dyskomfortu i rozpierania w podbrzuszu, nieprawidłowe krwawienia z macicy, obfite, bolesne, przedłużające się krwotoczne miesiączki, wtórna anemia, ucisk na pęcherz moczowy, ucisk na jelito grube, częste stany zapalne pochwy, zaburzenia rozrodu (niepłodność, nawykowe poronienia, porody przedwczesne). Rozpoznanie mięśniaków jest współcześnie łatwe i pewne dzięki badaniu ultrasonograficznemu. Klasyczne badanie ginekologiczne pozwala ocenić ruchomość macicy, bolesność, topografię do innych narządów miednicy mniejszej. Dodatkowym nowoczesnym badaniem obrazowym w ginekologii jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Mięśniaki macicy są chorobą ginekologiczną u kobiet w każdym wieku, która początkowo jest bezobjawowa, ale w miarę rozrostu guza i postępu choroby, powodującą szereg dokuczliwych objawów, istotnie pogarszających jakość życia aktywnej kobiety.

Operacje laparoskopowe i histeroskopowe w leczeniu mięśniaków macicy

Operacje laparoskopowe są bardzo skuteczną metodą leczenia mięśniaków  macicy. Podczas zabiegu laparoskopowego dostęp chirurga do wnętrza jamy brzusznej  odbywa się przez kilka małych nacięć powłok brzusznych przez które wprowadzane są narzędzia optyczne i chirurgiczne. W czasie laparoskopii operator ogląda narządy wewnętrzne na ekranie monitora a wprowadzonymi do wewnątrz mikronarzędziami przecina i manipuluje tkankami. Operacje laparoskopowe mięśniaków to ich wyłuszczanie, wycinanie a także usuwanie zmian chorobowych z całą lub z częścią macicy ( tzw histerektomia laparoskopowa). Operacje histeroskopowe to metoda wycinania mięśniaków macicy od wewnątrz jamy macicy. Jest to metoda endoskopowa, w której narzędzia optyczne i mikrochirurgiczne wprowadzane są do jamy macicy przez pochwę. Jama macicy wypełniona jest płynem fizjologicznym podawanym przez specjalną pompę pod ciśnieniem, tak aby uzyskać obraz z wnętrza macicy. Narzędziami elektrochirurgicznym można wtedy wycinać mięśniaki podśluzówkowe z macicy. Metody małoinwazyjne  leczenia mięśniaków mają wiele zalet, a przede wszystkim to: o wiele mniejszy ból pooperacyjny, brak  szpecących blizn, krótki okres rekonwalescencji i szybki powrót do zdrowia. Gabinet Ginekologiczny Dr nauk med. Marek Neuberg zajmuje się kwalifikacją do leczenia  małoinwazyjnego  mięśniaków macicy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas