Artykuł sponsorowany Likwidacja próchnicy – element stomatologii zachowawczej

Likwidacja próchnicy – element stomatologii zachowawczej

Lekarze dentyści od zawsze przede wszystkim zwracają uwagę na zmiany próchnicze u swoich pacjentów, które powstają w wyniku nadmiaru cukru w diecie. Jeżeli zauważamy u siebie nieatrakcyjny kolor szkliwa zębów i nierzadko towarzyszący ból, to z pomocą w postawieniu pierwszego kroku do wymarzonego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej przychodzi nam stomatologia zachowawcza.

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Ten medyczny termin określa przede wszystkim szereg zabiegów dentystycznych, wykonywanych w celu zapobiegnięcia wystąpienia próchnicy na zębach oraz gdy już się pojawi – jej leczenie. Działania te są szczególnie ważne, gdyż ich przeprowadzanie znacząco eliminuje ryzyko powstawania poważniejszych chorób zębów i dziąseł. W ramach stomatologii zachowawczej wyróżniamy dwa główne sposoby walki z próchnicą:

  • remineralizacja – czyli leczenie próchnicy początkowej poprzez zastosowanie związku fluoru;
  • plombowanie – wypełnianie ubytków na szkliwie odpowiednim materiałem, zwanym potocznie plombą.

Jak Tworzy się płytka próchnicza?

Główną przyczyną powstawania próchnicy jest spożywany cukier. Bakterie występujące w naszej jamie ustnej wstępnie rozkładają węglowodany, czego efektem ubocznym jest obniżenie poziomu kwasowości przestrzeni zębowej. Kwasy powstałe w tym procesie przyczyniają się do powstawania porów na szkliwie zębów, w miejsce których pojawiają się białe, matowe plamy, które z upływem czasu mogą zmieniać barwę. Poprzez działalność kwasów do wnętrza zębów może przedostawać się coraz więcej bakterii, które będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej.

Dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw stomatologii zachowawczej i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Uważa się, że wiele chorób powstaje w wyniku zaniedbania higieny zębów i jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Jeżeli nasze działania profilaktyczne w kierunku utrzymania odpowiedniej kondycji jamy ustnej zawiodły i zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak przebarwienia albo charakterystyczny ból przy spożywaniu słodkich lub zimnych pokarmów, warto zwrócić się po pomoc do stomatologa. Leczenie próchnicy nie musi być bolesne – w szczególności, gdy zastosowane zostanie znieczulenie miejscowe. O wszystko zadbają specjaliści. Leczenie próchnicy oferuje gabinet stomatologiczny Danuty Świec. Aby uniknąć ponownego powstania szkodliwej płytki nazębnej, należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Przede wszystkim warto zadbać o regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Dobrą praktyką będzie również ograniczenie cukru w diecie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas