Materiał Partnera Leczenie neuroboreliozy w centrum medycznym Enel-Med Oddział Zacisze

Leczenie neuroboreliozy w centrum medycznym Enel-Med Oddział Zacisze

Krótkie zimy i wilgotne lata sprzyjają namnażaniu się kleszczy, które z roku na rok coraz intensywniej atakują ludzi i zwierzęta. Szacuje się, że blisko 30% tychże insektów zakażonych jest bakteriami z gatunku Borrelia, które wywołują boreliozę w organizmie człowieka. Jedną z groźniejszych odmian tej choroby jest neuroborelioza. Centrum medyczne Enel-Med Oddział Zacisze w Warszawie z powodzeniem leczy pacjentów, u których ją zdiagnozowano.

Czym jest neuroborelioza?

Neuroborelioza jest neurologiczną postacią boreliozy. Choroba atakuje obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, dając przy tym różnorodne i nieswoiste objawy. Statystyki pokazują, że neuroborelioza rozwija się u 15-40% osób chorujących na boreliozę. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z przedłużającą się obecnością kleszcza na skórze. Im wcześniej usuniemy insekta z ciała, tym mniejsze ryzyko zakażenia się boreliozą. Najlepiej zrobić to w ciągu 12-24 godzin od zauważenia pasożyta. Zajęcie układu nerwowego przez krętki Borrelia nie następuje jednak od razu. Jak wyjaśnia neurolog z centrum medycznego Enel-Med Oddział Zacisze:

„Objawy neurologiczne mogą pojawić się nawet kilka miesięcy lub kilka lat po ukąszeniu kleszcza. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne wynikają z kontaktu z zakażonym pajęczakiem. Dzięki temu, że nasza klinika wyposażona jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, możemy szybko wykluczyć lub potwierdzić występowanie neuroboreliozy i wdrożyć odpowiednie leczenie”.

Jakie są objawy neuroboreliozy?

Pacjenci, którzy szukają pomocy w centrum medycznym Enel-Med Oddział Zacisze, zgłaszają się do gabinetu neurologicznego ze zróżnicowanymi objawami neuroboreliozy. Najczęściej są to:

  • uporczywe bóle głowy,

  • bezsenność,

  • bóle mięśniowo-stawowe,

  • bóle przypominające rwę kulszową,

  • drętwienie kończyn,

  • mrowienie w kończynach,

  • porażenie twarzy,

  • problemy z pamięcią,

  • zaburzenia czucia,

  • osłabienie napięcia mięśniowego.

Czasami symptomy neuroboreliozy mogą nasuwać na myśl chorobę psychiczną, stwardnienie rozsiane czy nawet guza mózgu. Rozpoznanie neuroboreliozy polega na przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu lekarskiego z pacjentem i badań laboratoryjnych ukierunkowanych na wykrycie krętków Borrelia. We wspomnianej wyżej placówce można je wykonać na miejscu, co jest dużym udogodnieniem dla pacjentów.

Jak leczy się neuroboreliozę?

W leczeniu boreliozy neurologicznej wykorzystuje się antybiotykoterapię. Lekiem pierwszego wyboru są antybiotyki z grupy cefalosporyn III generacji. Oprócz tego pacjent zażywa też leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwdepresyjne. Jak przekonuje neurolog z centrum medycznego Enel-Med Oddział Zacisze – dobre efekty przynosi również fizykoterapia – nagrzewanie, masaże i indywidualnie dobrane ćwiczenia fizyczne.

Opracowanie:

Enel-Med Centrum medyczne Oddział Arkadia

Warszawa , al. Jana Pawła II 82

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas