Artykuł sponsorowany Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa?

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa?

W ostatnim czasie w naszym kraju możemy zaobserwować niepokojący wzrost odsetka osób, zmagających się z problemami natury psychicznej. Stres, zmęczenie, niepowodzenia w życiu zawodowym czy towarzyskim, niezdrowy tryb życia i wiele innych czynników, wywołujących negatywne emocje - wszystko to powoduje obniżenie nastroju i może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Obecnie depresję nazywamy wręcz chorobą cywilizacyjną. W takiej sytuacji nie warto zwlekać – należy skorzystać ze wsparcia psychologicznego. 

Kiedy należy udać się do psychologa?

Trudno wskazać uniwersalne przesłanki, wskazujące na konieczność pójścia do psychologa. Każdy z nas w inny sposób radzi sobie z kryzysami i trudnymi sytuacjami życiowymi – jest to więc kwestia indywidualna. Z pewnością nie powinny zwlekać z tym osoby, które zauważają u siebie objawy chorób psychicznych – takich jak depresja - czy też zaburzeń odżywiania. W przypadku depresji najczęściej mamy do czynienia z przewlekłym smutkiem, zmęczeniem, apatią, zaburzeniami snu oraz myślami samobójczymi. Pomoc psychologa jest także niezbędna, jeśli walczymy z uzależnieniem, na przykład od alkoholu. Wówczas psycholog może wesprzeć też osoby współuzależnione – żyjące u boku alkoholika. Zdarza się, że w naszym życiu pojawiają się sytuacje, z którymi trudno jest nam sobie poradzić - śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem. Z tym również nie musimy zmagać się samodzielnie.

Warto dać sobie pomóc.

Przeżywając epizody choroby psychicznej, mamy wrażenie, że nic nie jest w stanie poprawić naszego samopoczucia, że zawsze będziemy się czuć tak samo źle. Wówczas mogą pojawić się myśli samobójcze czy zachowania autodestrukcyjne. Osoba chora często nie jest w stanie sama stawić czoła dolegliwościom, wysyła sygnały, które mogą odczytać ludzie jej bliscy i w porę zareagować. W leczeniu bardzo ważna jest specjalistyczna pomoc - lekarza psychiatry oraz psychologa. Liczy się zarówno zaangażowanie chorego, jak i specjalistów, którzy zadbają o odpowiednio dobrane środki farmakologiczne oraz indywidualnie dopasowaną psychoterapię. Jak informuje Eliza Jabłońska-Janowska, prowadząca swój Gabinet psychologiczny w Kaliszu, celem psychoterapii jest określenie zakresu problemu osoby zgłaszającej się oraz rodzaju zmiany, którą ta osoba chciałaby uzyskać. Niekiedy przebieg rozmowy pozwala ustalić inne cele dalszej współpracy. 

Ważne, aby podjąć współpracę ze specjalistą doświadczonym w swoim fachu i mającym indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nieodpowiednia pomoc, nietrafione metody leczenia, niekompetencja psychoterapeuty – to wszystko może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas