Artykuł sponsorowany Kiedy skorzystać z pomocy logopedy?

Kiedy skorzystać z pomocy logopedy?

Często rodzice mają wątpliwości, czy mowa ich dziecka rozwija się prawidłowo i czy na każdym etapie ich pociecha zyskuje odpowiednie umiejętności. Niestety wielu z nich zapomina, że każde dziecko jest inne, a tempo rozwoju jest indywidualne i niepowtarzalne. Nie da się dopasować dziecka do poszczególnych ram i wymagań. Warto jednak kontrolować sytuację i w odpowiednim momencie zareagować, konsultując się z logopedą. Kiedy on następuje?

Jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój mowy dziecka?

Najczęściej w okolicy 5-6. roku życia mowa dziecka powinna być poprawna pod względem wymowy poszczególnych głosek. To również czas, gdy najmłodsi wypowiadają się wyraźnie i zrozumiale dla otoczenia. Co więcej, powinni już wówczas prawidłowo stosować formy gramatyczne. Odpowiednio duży zasób słownictwa pozwala na tworzenie dłuższych wypowiedzi, co pozwala np. na opowiedzenie bajek, opisanie obrazków czy odpowiedzenie na pytania. Każda z formułowanych przez dziecko wypowiedzi jest najczęściej logiczna. Warto zwrócić uwagę, czy maluch stosuje i rozumie słowa określające stosunki przestrzenne, np. „obok”, „pomiędzy”, „pod”, czy też złożone konstrukcje zdań. Niewiele rodziców wie, że to czas, gdy dziecko powinno rozumieć wysłuchane opowiadania i bajki oraz ich puentę. Jeśli z którymś z wspomnianych elementów sześcioletnie dziecko ma problem, może to być sygnał, by skorzystać z pomocy logopedy.

Kiedy udać się do logopedy?

Specjaliści z NZOZ LAR-MED wyjaśniają, że problemy u 5-6-latka z wymową głosek, trudności w wypowiadaniu się, niewystarczające słownictwo czy kłopoty ze zrozumieniem treści są ostatnim momentem na zareagowanie, co pozwala uchronić przyszłego ucznia przed trudnościami w późniejszej nauce. Jakie jeszcze sygnały skłaniają do wizyty u specjalisty? Zaleca się odwiedzenie logopedy w sytuacji:

  • pojawienia się problemów ze słuchem – objawami najczęściej jest zwiększanie głośności telewizora, brak reakcji na sygnały dźwiękowe wydawane przez przedmioty bądź osoby z otoczenia. Problem może być związany z często przebytymi chorobami, takimi jak zapalenie gardła, ucha, angina czy katar. Sygnałem może być także chrapanie w nocy bądź chodzenie z otwartą buzią,
  • gdy dziecko nie wymawia głosek – zgodnie z etapami rozwoju mowy powinno umieć prawidłowo wypowiedzieć i porównać głoski. Wszelkie zniekształcenia wyrazów, niezrozumiałe mówienie, trudności z płynnym wypowiadaniem zdań czy zbyt wolne bądź szybkie tempo mowy to także sygnał do reakcji. Specjaliści zalecają wizytę także w przypadku wypowiadania monotonnych, krótkich zdań czy nie rozumienia poleceń.

Konsultacja z logopedą i dobrze ukierunkowana terapia pozwalają zniwelować problemy z artykulacją lub zupełnie je wyeliminować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas