Artykuł sponsorowany Kiedy praca męczy, czyli problem wypalenia zawodowego

Kiedy praca męczy, czyli problem wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe jest powszechnym zjawiskiem – wpływ na nie ma wiele czynników. Zbyt duże zaangażowanie oraz poświęcanie sporej ilości czasu i energii na wykonywanie obowiązków zawodowych negatywnie wpływają na samopoczucie. Pojawiają się stres, frustracja czy brak możliwości działania z pełną energią. W połączeniu z niskimi wynikami i brakiem pochwał prowadzą do wypalenia zawodowego. Czym jest i jak się objawia? Wyjaśniamy niżej.

Wypalenie zawodowe – najważniejsze informacje

Poprzez wypalenie zawodowe należy rozumieć wyczerpanie organizmu powstałe w efekcie nadmiernego funkcjonowania w środowisku zawodowym. Co ważne, problem ten dotyczy zarówno aspektu społecznego, jak i fizycznego. 

Najczęściej objawia się frustracją i stresem – symptomy te pojawiają się w trudnych momentach. Można je zaobserwować głównie, gdy pracownik poświęca dużą ilość czasu na wykonanie określonego zadania, a mimo to nie uzyskuje zamierzonych efektów – wyjaśnia ekspert z Gabinetu Psychiatrycznego Urszuli Sadłowskiej

Zbyt duże zaangażowanie sprawia, że nie pracuje się efektywnie przez cały czas – częściowo podejmowane działania są skuteczne, jednak całościowe wykonanie zadania na jednakowo wysokim poziomie nie jest możliwe.

W początkowym okresie, zwłaszcza po znalezieniu nowego zatrudnienia, wykonywanie obowiązków służbowych często sprawia przyjemność. Długotrwały stres, nadmiar obowiązków czy nawet permanentne zmęczenie i siedzący tryb życia sprawiają, że pracownik staje się poddenerwowany oraz zestresowany. Organizm może wysyłać sygnały ostrzegawcze – osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym często obserwują objawy somatyczne np. bóle brzucha i głowy czy ogólne złe samopoczucie.

Czy da się zapobiec wystąpienia wypalenia zawodowego?

Chcąc zadbać o dobrą i zdrową relację z miejscem pracy, a w efekcie zapobiec wystąpieniu wypalenia zawodowego, warto wdrożyć odpowiednie działania. Kluczowe jest znalezienie sposobu na efektywną walkę ze stresem – jednym może pomagać uprawianie sportu, innym śpiewanie, tańczenie, czytanie książek czy wiele innych zainteresowań. Każdy powinien znaleźć swój ulubiony, a zarazem najskuteczniejszy sposób walki z trudnymi sytuacjami.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoba, której problem dotyczy, nie zauważa pierwszych symptomów i tym samym dochodzi do wypalenia zawodowego. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy psychologicznej. Psychoterapia przynosi zamierzone efekty, gdyż pozwala też nauczyć się efektywnych technik relaksacyjnych czy radzenia sobie w kryzysowych chwilach. Odpowiednie działania pozwalają złagodzić nie tylko skutki stresu, ale też odpowiednio sobie z nim radzić długofalowo. Dzięki temu pracownik nie musi zmieniać miejsca zatrudnienia. Działanie to jest jedynie konieczne w najtrudniejszych przypadkach – wówczas zmiana zajęcia pozwala zapomnieć o dotychczasowych sytuacjach, a tym samym przywrócić wiarę w możliwość przyjemnego wykonywania obowiązków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas