Artykuł sponsorowany Kiedy konieczne jest wykonanie podnoszenia dna zatoki szczękowej?

Kiedy konieczne jest wykonanie podnoszenia dna zatoki szczękowej?

Podnoszenie dna zatoki szczękowej to zabieg, który może być niezbędny dla pacjentów, którzy planują wszczepienie implantu zębowego. W dzisiejszych czasach, tego typu operacje stomatologiczne są coraz bardziej powszechne, a ich potrzeba wynika z różnych przyczyn. W artykule dokładnie opisujemy, kiedy konieczne jest wykonanie podnoszenia dna zatoki szczękowej oraz na czym polega ten zabieg.

Anatomia zatok szczękowych

Aby zrozumieć, dlaczego podnoszenie dna zatoki szczękowej jest niekiedy konieczne, warto najpierw zapoznać się z anatomią tej części twarzy. Zatoki szczękowe to jamiste przestrzenie w kościach twarzy, które są wypełnione powietrzem i pokryte błoną śluzową. Znajdują się one po obu stronach nosa i mają bezpośredni wpływ na stan naszych zębów. W przypadku braku wystarczającej ilości kości w obszarze docelowym implantu, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu podnoszenia dna zatoki.

Wskazania do podnoszenia dna zatoki szczękowej

Zabieg ten jest wykonywany głównie u pacjentów, którzy mają za mało kości w miejscu, gdzie planowane jest wszczepienie implantu zęba. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka, między innymi atrofia kości szczęki wynikająca z długotrwałego braku zębów lub chorób przyzębia. Ponadto, proces starzenia się również może wpływać na zmniejszenie grubości kości oraz przyczynić się do zaniku zatok szczękowych. Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie:

Nasza klinika stomatologiczna oferuje szeroką gamę usług związanych z implantacją zębów, w tym również zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej. W naszych przychodniach korzystamy z nowoczesnych technologii oraz doświadczenia wykwalifikowanego personelu, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu. Jeśli planujesz wszczepienie implantu i zastanawiasz się, czy podnoszenie dna zatoki szczękowej będzie konieczne, zapraszamy do skontaktowania się z nami w celu umówienia konsultacji stomatologicznej.

Nieodpowiednia ilość kości uniemożliwia stabilne osadzenie implantu, co może prowadzić do jego szybkiego odrzucenia przez organizm. Dlatego, podnoszenie dna zatoki szczękowej jest konieczne w przypadkach, gdy wystarczająca ilość tkanki kostnej jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania implantu.

Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej

Istnieją różne techniki podnoszenia dna zatoki szczękowej przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu zębowego. Mają one na celu stymulację wzrostu nowej kości. Jedną z nich jest metoda otwarta, która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w dziąśle, a następnie odsunięciu błony śluzowej i umieszczeniu odpowiedniego materiału kościozastępczego. Ten materiał może być pochodzenia syntetycznego, od innego pacjenta lub nawet od samego pacjenta. Po kilku miesiącach gojenia się miejsca zabiegu, tkanka kostna powinna być wystarczająco silna, aby umożliwić wszczepienie implantu.

Inną, mniej inwazyjną techniką jest metoda zamknięta, która polega na wprowadzeniu cienkiego instrumentu przez otwór w kości szczęki, a następnie delikatnym uniesieniu błony śluzowej zatoki za pomocą balonika. W przestrzeń między błoną a kością szczęki wprowadza się materiał kościozastępczy, który stymuluje wzrost nowej kości. Zabieg ten pozwala na skrócenie czasu gojenia i minimalizuje ryzyko powikłań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas