Materiał Partnera Jakie badania laboratoryjne warto wykonać po 50.

Jakie badania laboratoryjne warto wykonać po 50.

Osoby po 50-tce powinny przeprowadzić kilka podstawowych badań, aby wykryć choroby, które rozwijają się często bezobjawowo. Lista tych badań jest krótka, ale każde z nich ma duże znaczenie dla profilaktyki zdrowia. Co powinniśmy przebadać?


Wiele chorób ma ścisły wiązek w wiekiem pacjenta, dlatego w różnym okresie naszego życia powinniśmy badać się pod nieco innym kątem diagnostycznym. Po 50-tce dużym zagrożeniem są między innymi nadciśnienie, choroba wieńcowa, jaskra czy rak szyjki macicy. Wiele z tych chorób rozwija się bez wyraźnych objawów, dlatego nie zauważymy ich bez badań laboratoryjnych.

Pomiar ciśnienia tętniczego – zaleca się przeprowadzać raz w roku

Pierwszym ważnym badaniem jest sprawdzenie ciśnienia tętniczego. Ma ono na celu profilaktykę miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca oraz udaru. Prawidłowy wynik to: 120/80 mm Hg –139/89 mm Hg. Przed badaniem ciśnienia tętniczego nie musimy się specjalnie przygotowywać, wystarczy chwila odpoczynku, aby unormować oddech.

Badania okulistyczne – zaleca się je przeprowadzić średnio raz na 2 lata, nie rzadziej niż co 5

Badanie to pozwala na wczesne wykrycie jaskry. Podstawowa diagnostyka obejmuje badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia w oku. W trakcie badania ocenia się obraz nerwu wzrokowego, w celu wykrycia ewentualnych zmian. 20 minut przed badaniem dna oka lekarz stosuje specjalny preparat rozszerzający źrenice, który pozwala przeprowadzić diagnostykę wzroku w kierunku jaskry oraz innych chorób oczy. Wczesne wykrycie jaskry jest o tyle ważne, że brak leczenia może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Pacjent powinien pamiętać, że przez 3-4 godziny po podaniu kropli rozszerzających następuje pogorszenie ostrości widzenia i nie należy w tym czasie prowadzić pojazdów.

Lipidogram – należy przeprowadzać co 5 lat (pod warunkiem prawidłowych wyników) albo co rok (jeśli występuje podwyższone stężenie cholesterolu albo czynniki ryzyka choroby wieńcowej)

Jest to badanie laboratoryjne mające na celu ocenić ryzyko miażdżycy i jej następstw. Lipidogram to pomiar stężenie trójglicerydów i cholesterolu. Mierzy się stężenie całkowite cholesterolu i we frakcjach: LDL – sprzyjającej zmianom miażdżycowym w tętnicach, i HDL – chroniącej je przed nimi. Badanie przeprowadza się na czczo, ostatni posiłek powinien mieć miejsce na 9-12 godzin przed pobraniem krwi.

Pomiar glukozy – co 3 lata lub częściej, jeśli poprzedni wynik był nieprawidłowy

Pomiar stężenia glukozy ma na celu wykrycie stanu przedcukrzycowego i cukrzycy. Jest bardzo ważne, ponieważ nieleczona cukrzyca to choroba uszkadzająca wiele narządów i przyśpieszająca rozwój miażdżycy. Prawidłowy wynik powinien być poniżej 90 mg/dl.

Kolonoskopia – raz na 10 lat, a jeśli w bliskiej rodzinie wykryto raka lub polipy jelita grubego to co 5 lat

Badanie to ma na celu profilaktykę jelita grubego. Dzień przed badaniem pacjent powinien wypić 4 litry roztworu przeczyszczającego, a w dniu badania nić nie jeść ani nie pić. W trakcie badania sprawdza się czy w jelicie znajdują się polipy albo zmiany o charakterze nowotworowym.

Jak dodaje specjalista z Medis KatowiceW artykule wymieniono tylko niektóre z niezbędnych badań. Dokładna lista zależy nie tylko od wieku pacjenta, ale także od jego płci i historii chorób jego oraz najbliższej rodziny. Dlatego, pierwszym krokiem do przeprowadzenia kompleksowych badań zawsze powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Poinformuje nas, które badania są w naszym przypadku najważniejsze i udzieli porad odnośnie ogólnej profilaktyki zdrowotnej 50-latków.

Podziel się