Artykuł sponsorowany Jak zadbać o odpowiednią samoocenę? Sprawdź, co na ten temat sądzi specjalistka z gabinetu Psychologia Muzyki!

Jak zadbać o odpowiednią samoocenę? Sprawdź, co na ten temat sądzi specjalistka z gabinetu Psychologia Muzyki!

O tym, że warto mieć wysoką samoocenę, można współcześnie usłyszeć bardzo często. Okazuje się jednak, iż osiągnięcie pożądanego stanu emocjonalnego wcale nie należy do zadań szczególnie łatwych. Niemal wszyscy ludzie zmagają się ze swoimi niedoskonałościami, kompleksami, czy też problemami dnia codziennego, które potrafią dosłownie przytłoczyć. W ujęciu psychologicznym samoocena jest ważnym pojęciem. Specjaliści zaznaczają jednak, że jej optymalny poziom wiąże się przede wszystkim z regularną pracą nad samym sobą. Na jakie zatem kwestie warto zwrócić uwagę?

Poprawa samooceny – określenie własnych kompetencji i ich rozwój

Czym w zasadzie jest samoocena? Obecnie można spotkać się z przynajmniej kilkoma ciekawymi i jednocześnie bardzo trafnymi definicjami. Jednakże najczęściej – pojęcie to opisywane jest jako złożony proces, który powstaje z naszych realnych umiejętności i osiągnięć w istotnych dla nas dziedzinach życia. Jeśli zatem ktoś czuje się dobrym muzykiem, powinien zadbać o to, aby jak najczęściej występować nie tylko na koncertach, ale także przed przyjaciółmi. Jeżeli natomiast ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że jest utalentowanym biegaczem, musi intensywnie trenować, żeby stawać się coraz lepszym.

Jak podkreśla specjalistka z gabinetu Psychologia Muzyki, rozwój posiadanych umiejętności w przypadku poziomu samooceny stanowi kwestię niezwykle ważną – wręcz fundamentalną. Biegłość w danej dziedzinie ma bowiem ogromny wpływ na pewność siebie. Sprawia również, że świat staje się miejscem otwartym i przyjaznym. Choć praca nad własnymi słabościami często wiąże się to z wyjściem z tzw. strefy komfortu, to inwestycja w samego siebie zawsze zwraca się szybciej, niż mogłoby się wydawać. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z umiejętnością przyjmowania komplementów?

Osoby, które zmagają się z niską lub nawet bardzo niską samooceną, mają zazwyczaj jedną wspólną cechę – są wobec siebie skrajnie krytyczne. Taki stan rzeczy sprawia, że z czasem nietrudno o to, aby stać się niemalże kompletnie odpornym na komplementy. To dość niebezpieczne zjawisko, które w dłuższej perspektywie ma prawo wyrządzić poważne szkody w psychice. Dlatego też – choć na początku nie będzie to zadanie łatwe – warto przestawić się na tolerowanie miłych słów wypowiedzianych w naszym kierunku. Już po kilku próbach zmiany swojego nastawienia – nawyk odrzucania komplementów może ustąpić.

Nierzadko zdarza się jednak, że w celu poprawienia samooceny, trzeba udać się po poradę do specjalisty. W tym przypadku z pewnością warto skorzystać z oferty przygotowanej przez gabinet Psychologia Muzyki. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na indywidualne podejście do każdego z przypadków oraz szeroko zakrojoną pomoc. Samoocena to bardzo ważna część życia każdego człowieka, dlatego też kwestii z nią związanych w żadnym wypadku nie można bagatelizować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas