Materiał Partnera Jak wysiłek fizyczny wpływa na rozwój dzieci?

Jak wysiłek fizyczny wpływa na rozwój dzieci?

Systematycznie podejmowana aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Dotyczy to także dzieci w różnym wieku oraz na rozmaitych etapach rozwoju psychofizycznego. Przeprowadzone w ostatnich latach badania naukowe wykazały, że już kilkutygodniowe, nienarodzone maluchy wykazują naturalną skłonność do poruszania się. Sprawdź koniecznie, jaką rolę pełni odgrywa regularna aktywność fizyczna w życiu kilkuletnich dzieci.

Funkcje aktywności fizycznej w wieku dziecięcym

Małe dzieci z reguły bardzo chętnie się ruszają. Wysiłek fizyczny w ich przypadku pełni cztery zasadnicze funkcje. Wśród nich wymienia się rolę:

  • stymulacyjną;

  • wyrównawczą;

  • korekcyjną;

  • adaptacyjną.

Funkcja stymulacyjna polega na zwiększaniu sprężystości mięśni oraz wzmacnianiu ścięgien i więzadeł. Regularny ruch wpływa także dobroczynnie na mineralizację kości, redukując do minimum ryzyko ich złamania na skutek upadku. Z kolei istota funkcji wyrównawczej sprowadza się do równoważenia rozmaitych bodźców docierających do małego człowieka ze świata zewnętrznego. Systematycznie wykonywane ćwiczenia gimnastyczne w dłuższej perspektywie czasowej umożliwiają skorygowanie wad postawy u maluchów cierpiących na tego typu schorzenia. Częste ruszanie się jest dobroczynne dla organizmu dziecka także z uwagi na konieczność jego przystosowania się do zmiennych uwarunkowań, np. zmian temperatury, ciśnienia czy poziomu wilgotności. Ruch sprzyja ponadto wzmocnieniu odporności organizmu.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat powinny codziennie podejmować wysiłek fizyczny o średniej intensywności. Dodatkowo co najmniej trzy razy w tygodniu zaleca się najmłodszym wykonywanie intensywnych ćwiczeń gimnastycznych przez przynajmniej pół godziny bez przerwy.

Zabawy ruchowe – zajęcia istotne w rozwoju dziecka

Ruch na ogół sprawia dziecku ogromną przyjemność. Może on także stanowić dla niego wyśmienitą  zabawę, zwłaszcza jeśli przybierze formę odpowiednio dobranych gier oraz konkurencji sportowych. Zajęcia w ramach tzw. wychowania fizycznego w przedszkolu i szkole podstawowej zazwyczaj ukierunkowane są na rozwój sprawności fizycznej. Specjaliści z takich placówek, jak OKS-MED Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza, zalecają także wykonywanie regularnych ćwiczeń w celu zniwelowania wad postawy oraz zmniejszenia obciążeń kręgosłupa wynikających głównie z siedzącego trybu życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych regularna gimnastyka sprzyja neutralizacji skutków przebytych chorób i urazów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas