Artykuł sponsorowany Jak wyglądają zabiegi rehabilitacyjne u profesjonalnych sportowców?

Jak wyglądają zabiegi rehabilitacyjne u profesjonalnych sportowców?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem prawidłowego stylu życia każdego człowieka, niezależnie od płci czy wieku. Mówi się, że „sport to zdrowie” i jest w tym dużo racji, jednak uprawiany przez profesjonalistów może prowadzić do licznych kontuzji, przeciążeń lub urazów. Dzieje się tak, ponieważ spędzają oni wiele godzin na treningach, które obciążają układ szkieletowo-mięśniowy. Może im pomóc rehabilitacja sportowa.

Czym jest rehabilitacja sportowa?

Rehabilitacja sportowa jest szeregiem działań fizyko- oraz fizjoterapeutycznych, dzięki którym możliwe jest utrzymanie sportowca w pełnej sprawności. Pozwala też ona na jego szybką regenerację i odnowę organizmu po przebytych urazach czy kontuzjach, a także umożliwienie szybkiego powrotu do wcześniejszej formy. Planując przebieg rehabilitacji sportowej, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim: rodzaj oraz wielkość kontuzji, ewentualne poprzednie wypadki, a także obszar ciała, który będzie rehabilitowany.

Trzeba wiedzieć, że profesjonalnym sportowcem najczęściej nazywana jest osoba, która od wielu lat uprawia konkretny rodzaj sportu, wykonuje regularne treningi oraz bierze udział w zawodach. Takie osoby wymagają indywidualnego podejścia, jeżeli chodzi o przebieg rehabilitacji sportowej. Wszelkie ćwiczenia, treningi, masaże czy dieta, które są w jej ramach prowadzone, muszą być odpowiednio dobrane i realizowane. Wymagane jest, aby sportowcy zostali objęci specjalistycznym leczeniem, ponieważ wielu z nich przygotowuje się do ważnych zawodów.

Do głównych celów rehabilitacji sportowej można zaliczyć: przyspieszenie odnowy biologicznej organizmu profesjonalnych zawodników oraz jak najszybsze przywrócenie sportowca do pełnej sprawności po przebytej kontuzji doznanej na treningach lub zawodach.

Jakie zabiegi są przeprowadzane podczas rehabilitacji profesjonalnych sportowców?

Rehabilitacja sportowa jest typem leczenia, podczas którego należy przestrzegać wszystkich indywidualnie ustalonych zasad. Jest to możliwe dzięki kompleksowej ocenie systemu mięśniowego, powięziowego, kostnego i limfatycznego sportowca. Konieczne zatem jest, aby przed rozpoczęciem rehabilitacji udać się na konsultację do sprawdzonego specjalisty, czyli fizjoterapeuty. 

W trakcie pierwszej wizyty specjalista wykonuje niezbędne badania, ocenia sytuację oraz dobiera odpowiedni program terapii. – mówi pracownik Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”.

Jeżeli rehabilitacja sportowa ma na celu regenerację organizmu profesjonalnego sportowca lub odnowę biologiczną wykonuje się:

  • masaż sportowy,
  • zabiegi falą uderzeniową,
  • laseroterapię, czyli stymulację odbudowy organizmu za pomocą promieniowania laserowego,
  • krioterapię, która do leczenia wykorzystuje reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur.

Jeżeli zaś dany zawodnik doznał kontuzji czy urazu, zaleca się magnetoterapię, która polega na wpływie pola magnetycznego małej częstotliwości na określone części ludzkiego ciała. Stosuje się także krioterapię, laseroterapię, zabiegi terapeutyczne fali uderzeniowej czy też terapię falami elektromagnetycznymi umożliwiającą szybsze gojenie się tkanek. Czasem zalecany jest też masaż sportowy lub założenie bezpośrednio na skórę plastrów terapeutycznych.

Skuteczność rehabilitacji sportowej u profesjonalnych zawodników jest dość duża. Trzeba jednak pamiętać, że musi być ona przeprowadzona w prawidłowy sposób przez doświadczonych specjalistów.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas