Artykuł sponsorowany Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty?

Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty?

Jeśli borykamy się z bólami głowy, swędzeniem oczu, uczuciem zmęczenia, a dodatkowo mamy wrażenie, że obrazy z daleka lub z bliska "rozdwajają się", czas zbadać wzrok. Nie musimy w tym celu ustawiać się w długiej kolejce do okulisty. Wystarczy wizyta w zakładzie optycznym, u dobrego optometrysty.

Kim jest optometrysta?

Zawód optometrysty należy do grupy zawodów medycznych. Jest to specjalista, który bada wzrok konkretnie pod kątem wad wzroku. Jeśli mamy problem z bólem oka, stanami zapalnymi, zaczerwienieniami, naroślami na powiekach itp., bezwzględnie powinniśmy zwrócić się do okulisty. Jeśli natomiast mamy uczucie pogorszenia widzenia (ale nie utraty wzroku, a raczej rozmazanego obrazu), często połączone z bólami głowy, swędzeniem oczu czy nadmiernym łzawieniem, możemy udać się do optometrysty.


Specjalistę w tej dziedzinie znajdziemy w prawie każdym zakładzie optycznym. Wizyta u niego najczęściej jest darmowa lub wliczona w cenę okularów, które nabędziemy w danym sklepie. Dobrze wykonana usługa powinna odbywać się wedługo standardów Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Standardy badania optometrycznego

Badanie optometryczne jest dość skomplikowane. Od jego wyników zależy, jakie soczewki zostaną dobrane do naszych potrzeb. Jest to inwestycja na kilka lat, która ma ogromny wpływ na komfort naszego życia. Źle dobrane okulary mogą pogorszyć wadę, a dobrze zapobiegać jej dalszemu rozwojowi.

Pierwszym etapem badania optometrycznego jest wywiad, który ma ustalić, jaka jest przyczyna wady, a także czy jest powiązana z jakąś chorobą. Następnym etapem jest badanie obiektywne za pomocą autorefrektometru, zwane potocznie "komputerowym badaniem wzroku". Trzeci etap to subiektywne badanie wzroku - dopiera się odpowiednie szkła, równocześnie wykonując odpowiednie testy. Dochodzi się w ten sposób do momentu, gdy optometrysta znajduje idealne szkła dla pacjenta. Oprócz wzroku bada się też widzenie obuoczne (współpracę oczu), ruch oczu czy akomodację (wyostrzanie obrazu z różnych odległości).

Optometrysta w dobrym zakładzie optycznym, takim jak Kowalska Agnieszka. Optyka okularowa, dobierze na podstawie powyższego badania soczewki kontaktowe, okularowe, a nawet inne pomoce optyczne, takie jak choćby lupy. Dodatkowo, jeśli wykryje jakieś stany chorobowe, skieruje pacjenta do okulisty.

Przygotowanie do badania

Do każdego badania, również u optometrysty należy się odpowiednio przygotować. Na początku warto przemyśleć, jakie objawy odczuwamy w związku z pogarszającym się wzrokiem, kiedy występują (np. podczas pracy przy komputerze), w czym najbardziej to przeszkadza (np. prowadzenie auta), jakie choroby przewlekłe nas trapią i jakie leki przyjmujemy. Warto te wszystkie rzeczy spisać na kartce. Jeśli już nosimy okulary czy soczewki - weźmy je ze sobą, a w drugim przypadku spiszmy także nazwę płynu do soczewek. Badanie trwa około 40 minut, dlatego zapiszmy się na taki dzień i godzinę, gdy nie będzie nam się spieszyło.



Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas