Artykuł sponsorowany Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mogą być doskonałą alternatywą dla okularów. Są przeznaczone dla osób aktywnych, dla tych, które nie lubią nosić klasycznych oprawek i dla wszystkich, którym okulary mogłyby przeszkadzać w wykonywaniu różnych czynności. Choć na rynku istnieje wiele rodzajów szkieł kontaktowych dopasowanych także do różnych schorzeń – nie każdy może je nosić.

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów soczewek. Na rynku znajdziemy nawet takie, które można nosić po różnego rodzaju operacjach czy urazach rogówki. Jednak jak się okazuje, nie każdy może je nosić. Przyjrzyjmy się bliżej przeciwwskazaniom uniemożliwiającym stosowania soczewek kontaktowych.

 

Przeciwwskazania czasowe

W niektórych przypadkach z soczewek kontaktowych musimy zrezygnować tylko czasowo. Może się tak zdarzyć, kiedy soczewki podrażnią oczy lub gdy nabawimy się choroby oczu, na przykład zapalenia spojówek. Po ustąpieniu objawów prawdopodobnie będzie można wrócić do szkieł kontaktowych, jednak każdorazowo należy je zdjąć, jeśli tylko objawy pojawią się ponownie. Zalecane jest również skontaktowanie się ze specjalistą, który oceni, czy problem nie jest poważniejszy.

Soczewki kontaktowe mogą się nie sprawdzić u osób, które przebywają w zapylonym lub bardzo suchym środowisku. Nadmierne przesuszenie śluzówki może doprowadzić do zespołu suchego oka lub infekcji. Dlatego będąc na wakacjach lub pracując w takim miejscu lepiej chwilowo zrezygnować z ich noszenia. W tej sytuacji lepiej sprawdzą się okulary.

 

Kto nie może nosić soczewek?

Istnieją osoby, które prawdopodobnie nigdy nie będą mogły nosić szkieł kontaktowych. Choć pojawia się coraz więcej możliwości, na przykład dla osób z zespołem suchego oka – obecnie istniejące soczewki nie są wskazane między innymi dla osób z alergiami, cukrzycą lub zaburzeniami hormonalnymi. Także w przypadku ciężkiego zespołu suchego oka soczewki nie są dobrym rozwiązaniem.

Materiał, z którego wykonane są soczewki oraz płyn, w którym się znajdują także mogą uczulać – mówi specjalista z salonu optycznego Oftal-Koralewscy w Poznaniu – Dodatkowo soczewki są podatne na wiązanie w sobie alergenów, dlatego alergicy powinni korzystać ze szkieł jednodniowych, a w przypadku uczulenia na materiał lub płyn całkowicie z nich zrezygnować. Z tego samego powodu przeciwwskazaniem do noszenia szkieł jest obniżona odporność.

Osoby chorujące na cukrzyce są bardziej podatne na zakażenia, dlatego także powinny zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. W przypadku zaburzeń hormonalnych, takich jak nadczynność tarczycy często występuje suchość gałek ocznych – z tego względu soczewki mogą podrażniać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas