Materiał Partnera Jak sprawdzić czy dziecko prawidłowo się rozwija?

Jak sprawdzić czy dziecko prawidłowo się rozwija?

Rodzice martwią się o swoje pociechy od momentu, kiedy wiedzą, że niedługo pojawią się na świecie. Na początku pragną, aby były zdrowe, potem zaś – by prawidłowo się rozwijały. Czy jest sposób, aby to sprawdzić? Powinniśmy stale obserwować swojego szkraba, a kiedy coś nas zaniepokoi – musimy udać się do pediatry.

Czy rozwój dziecka zawsze jest taki sam?

Większość rodziców chcąc nie chcąc porównuje swoje maleństwo z innymi – chociażby z dzieckiem znajomych. Jeśli brzdąc nie unosi główki, chociaż ma trzy miesiące, nie przekręca się samodzielnie, kiedy ukończył piąty miesiąc bądź nie chce siadać mimo, iż w 8 miesiącu większość maluchów już się podnosi, zaczynamy panikować. Tam samo jak maluch nie ząbkuje w odpowiednim czasie czy nie zaczyna raczkować. Trzeba wiedzieć, że każde dziecko rozwija się inaczej – komentuje nasz specjalista ze Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w Lublinie. Niektóre pociechy wymagają więcej czasu, ale nie wynika to z żadnych nieprawidłowości. Kiedy jednak zaczynamy się coraz bardziej martwić, że dziecko uczy się nowych umiejętności ze znacznym opóźnieniem, możemy wybrać się do specjalisty.

Martwisz się? Udaj się z maleństwem do pediatry

Prawidłowy rozwój dziecka sprawdzi pediatra. To lekarz, który ma nadzorować, czy dziecko we właściwy sposób się rozwija. Systematyczny wywiad pozwala stwierdzić nawet subtelne nieprawidłowości i w jak najszybszy sposób wdrożyć konieczne leczenie. Z tego powodu należy regularnie zgłaszać się do wybranego przez nas doktora, który zweryfikuje prawidłowość fizycznego oraz psychoruchowego rozwoju. Wyniki pomiarów muszą być umieszczone w karcie dziecka, aby w razie potrzeby móc do nich wrócić.

W jaki sposób wybrać pediatrę?

Wybór pediatry jest zadaniem każdego rodzica. Lekarz, na którego się zdecydujemy, musi wzbudzać nasze zaufanie, mieć wiedzę, doświadczenie oraz podejście do najmłodszych pacjentów. Powinien też mieć cierpliwość do rozmów z rodzicami, którzy zadają niekończące się pytania i chcą dokładnych wyjaśnień. Tylko takiemu specjaliście będziemy mogli powierzyć zdrowie naszej pociechy.

Podziel się