Materiał Partnera Najczęstsze choroby dziecięce

Najczęstsze choroby dziecięce

Dzieci, ze względu na to, że nie mają jeszcze do końca wykształconego systemu immunologicznego, więc częściej zapadają na różne choroby. Pewne choroby są wręcz typowe dla najmłodszych, a starsze osoby są na nie odporne. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby wieku dziecięcego.

Choroby wieku dziecięcego

Zakaźne choroby wieku dziecięcego pojawiają się nagle i mocno osłabiają organizm dziecka. Warto znać pierwsze objawy takich chorób, aby wiedzieć, kiedy wezwać lekarza. O to, jakie są najpopularniejsze choroby dziecięce zapytaliśmy lekarza, Kostuch Marzena, dr nauk med. pediatra, neonatolog, która specjalizuje się w wizytach domowych dla dzieci chorych.

Choroby, na które najczęściej zapadają dzieci, to:

●       Szkarlatyna - jest wywoływana przez paciorkowce i objawia się wysypką, która jesr drobna i utrzymuje się do 7 dni. Do tego dochodzi bardzo wysoka gorączka i ogólne złe samopoczucie, a także ból brzucha, głowy.

●       Różyczka - najczęściej pojawia się u dzieci, które są w wieku przedszkolnym, a także w wieku wczesnoszkolnym. Objawami różyczki są ból głowy, katar, zapalenie spojówek i średnioplamkowa wysypka w kolorze bladego różu. 

●       Ospa wietrzna - ospa jest chorobą ostrą, która przenosi się przez bezpośredni kontakt, stąd często w żłobkach czy przedszkolach dochodzi do wybuchu choroby. Charakterystyczna jest wysypka, która ma formę pęcherzyków i pojawia się w kilku rzutach w trakcie trwania choroby. Do tego dochodzi gorączka, czasami kaszel i zaczerwienienie gardła.

●       Świnka - to choroba wirusowa, która jest zapaleniem ślinianek przyusznych. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku szkolnym, charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, który trwa około dwa tygodnie. Świnka zaczyna się nagle, często towarzyszy jej gorączka, osłabienie, rozbicie, ból ucha oraz ból żuchwy.

Wizyta domowa lekarza pediatry - kiedy Twoje dziecko jest chore

Kiedy Twoja pociecha jest chora, bez znaczenia o jakiej chorobie mowa, konieczna jest wizyta lekarska. Wiele chorób może mieć bowiem podobne do siebie objawy, a przy dzieciach lepiej nie ryzykować błędnej diagnozy. Poza tym najmłodsi potrzebują odpowiednich leków, które pomogą w walce z chorobą, a przy tym będą bezpieczne dla maluszka.

Najlepszym wyborem są wizyty domowe, dzięki którym lekarz sprawdzi stan dziecka bez konieczności udawania się do przychodni. Dzięki temu oszczędzamy sobie podróż z chorym dzieckiem, nie trzeba czekać w kolejce na przyjęcie, a dodatkowo nie narażamy dziecka na zarażenie się od innych dzieci innymi chorobami zakaźnymi.  W trakcie wizyty domowej lekarz może wykonać dodatkowe badania i testy, które pomogą w szybszej diagnozie niektórych chorób.

Opracowanie:

Podziel się