Artykuł sponsorowany Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala ocenić stan organów pacjenta. Dzięki niemu można wykryć patologie w obrębie wątroby, trzustki, śledziony, jelit, woreczka żółciowego i pęcherza. Aby jednak badanie było wiarygodne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdź, co należy robić przed USG jamy brzusznej. To ważne.

USG jamy brzusznej – przebieg, wskazania

USG jamy brzusznej to badanie ultrasonograficzne. Wykorzystuje ono wiązki fal ultradźwiękowych do pozyskania obrazu tkanek znajdujących się w tym obrębie ciała. Fale na różne sposoby odbijają się od struktur narządów, a urządzenie przetwarza je w obraz. Dzięki temu możliwe jest dostrzeżenie patologicznych zmian, nawet jeśli nie dają jeszcze objawów bólowych.

Badanie to wykonuje się przede wszystkim w następujących sytuacjach:

  • wystąpienie żółtaczki,

  • uporczywe zaparcia albo biegunki,

  • nienaturalne powiększenie obwodu brzucha,

  • podejrzenie wystąpienia przerzutów nowotworowych,

  • podejrzenie zapalenia trzustki,

  • urazy w obrębie jamy brzusznej.

Badania ultrasonograficzne odbywają się w ramach NFZ, jednak trzeba mieć skierowanie lekarskie. Podobne wymagania dotyczą USG jamy brzusznej. Mikołów daje możliwość umówienia się na wizytę np. w Poradni Chorób Piersi, Pracowni USG.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Przygotowanie do USG jamy brzusznej powinno się zacząć na dzień przed badaniem. Należy trzymać się przy tym następujących wytycznych:

  • jedzenie lekkostrawnych posiłków, które nie wywołują wzdęć

  • wstrzymanie się od jedzenia na 4-5 godzin przed badaniem

  • nieoddawanie moczu na 3 godziny przed badaniem albo wypicie około 1 litra wody na przynajmniej godzinę przed wykonaniem USG jamy brzusznej

  • w razie pojawienia się wzdęć w dniu badania, zażycie środków farmakologicznych

  • niepalenie papierosów i wstrzymanie się od żucia gumy tuż przed badaniem

Właściwe przygotowanie do USG jamy brzusznej umożliwia uzyskanie prawidłowego obrazu, odzwierciedlającego rzeczywisty stan narządów. To może mieć duży wpływ na poprawność diagnozy stawianej przez lekarza. Poradnia chorób piersi w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej wykonuje takie badania zarówno w ramach umowy z NFZ, jak i prywatnie.

Przeciwwskazania do wykonania USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest bezinwazyjne i może być wykonywane nawet w przypadku małych dzieci. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie można go przeprowadzić. Przeciwwskazaniem są głębokie uszkodzenia skóry, np. oparzenia czy otarcia, otwarte rany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas