Artykuł sponsorowany Pantomogram i cefalometria – kiedy są wykorzystywane?

Pantomogram i cefalometria – kiedy są wykorzystywane?

Nowoczesne metody stosowane w diagnostyce stomatologicznej pozwalają na zaplanowanie skutecznego leczenia. Uzyskanie precyzyjnego obrazu całego uzębienia oraz znajdujących się wokół niego kości czy tkanek dostarcza stomatologowi niezbędnych informacji. Do najpopularniejszych obecnie metod zalicza się pantomogram i cefalometria – czym konkretnie się charakteryzują i kiedy są wykorzystywane?

Ocena wzrostu twarzoczaszki

Wady zgryzu to nierzadko poważne problemy, które wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia ortodontycznego. W tym celu niezbędna jest jednak profesjonalna diagnostyka stomatologiczna. Świetnie sprawdza się w takich wypadkach zdjęcie cefalometryczne, które wykonywane jest przez renomowane pracownie radiologii stomatologicznej. Prawidłowo zrealizowana cefalometria daje możliwość uzyskania obrazu zarówno części twarzowej czaszki, jak i struktur kostnych oraz skóry pacjenta.

Stosuje się ją m.in. w trakcie wspomnianego leczenia ortodontycznego w celu kontrolowania jego przebiegu. Cefalometria jest także nieoceniona przy konieczności wykonania oceny wzrostu twarzoczaszki. Charakteryzuje się niezwykłą precyzją przy wykonywanych pomiarach w obrębie kości twarzy. Obejmują one kąty, linie, punkty i odległości, co pozwala na dokładną analizę skuteczności realizowanego leczenia. Zdjęcia cefalometryczne wykonuje pracownia radiologii stomatologicznej DIAGDENT, która do diagnostyki wykorzystuje także pantomogram. Kiedy dokładnie jest on niezbędny?

Panoramiczne zdjęcie uzębienia

Jedną z najpopularniejszych obecnie metod wykorzystywanych w diagnostyce stomatologicznej jest pantomogram. Wykonane z jego użyciem zdjęcia szerokością obejmują całą twarz, co daje kompletny obraz struktur szczęki oraz żuchwy. Na zdjęciach pantomograficznych dentysta jest w stanie dostrzec zatoki szczękowe czy oba łuki zębowe. Taka forma diagnostyki stomatologicznej pozwala też na analizę stanu stawów skroniowo-żuchwowych i tkanek otaczających. To właśnie za pomocą pantomogramu można w sposób precyzyjny określić stan zdrowia uzębienia i całej jamy ustnej.

Podobnie jak w przypadku cefalometrii, zdjęcia pantomograficzne dostarczają też niezbędnych informacji w przypadku leczenia ortodontycznego. Stomatolog może na ich podstawie wskazać zęby, które zostały wyleczone kanałowo w sposób nieprawidłowy. Należy jednak pamiętać, że badanie z wykorzystaniem pantomogramu nie jest wskazane dla kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 5. roku życia. W innych przypadkach stanowi niezwykle istotny i nowoczesny element precyzyjnej diagnostyki stomatologicznej, który daje możliwość zastosowania skutecznego leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas