Artykuł sponsorowany Jak przygotować się do wirtualnego spotkania z terapeutą?

Jak przygotować się do wirtualnego spotkania z terapeutą?

Psychoterapia online może być doskonałą alternatywą od tradycyjnego spotkania w gabinecie. Wirtualna terapia może stanowić pomoc dla osób, które na co dzień nie mają dostępu do psychoterapeutów. Do takiego spotkania należy jednak dobrze się przygotować. Ten artykuł zawiera wskazówki pozwalające oswoić się z wizją rozpoczęcia wirtualnej terapii psychologicznej.

Zalety wirtualnego spotkania z psychoterapeutą

Tradycyjna terapia może okazać się rozwiązaniem, które nie będzie idealnym dla każdego. Dotyczy to w szczególności osób, które nie mają możliwości umówić się ze specjalistą w miejscu zamieszkania lub też są osobami, które często podróżują. Psychoterapia online stanowi również dobre rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy nie czują się komfortowo podczas bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Jakie zalety może więc przynieść zdalna terapia psychologiczna?

  • Większa swoboda - z uwagi na to, iż spotkania ze specjalistą odbywają się w domowym zaciszu, uczestnik psychoterapii może poczuć się znacznie swobodniej i bardziej komfortowo.
  • Poczucie bezpieczeństwa - część osób unika bezpośrednich form kontaktu z uwagi na stres i wstyd związany z własnymi problemami natury psychicznej. Dzięki wirtualnemu spotkaniu tacy pacjenci mogą swobodnie prowadzić rozmowę i otworzyć się przed terapeutą.
  • Utrzymanie tajemnicy - niektóre osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi odczuwają lęk w obawie przed odkryciem, iż uczęszczają oni na terapię. Choć spotkania z psychoterapeutą nie są powodem do wstydu, dla części pacjentów może być to ważny aspekt, który uniemożliwia tradycyjną formę terapii. Psychoterapia online może być prowadzona w dowolnym miejscu i czasie, a co za tym idzie - znacznie łatwiej utrzymać fakt odbywania sesji w sekrecie.

Przygotowania do psychoterapii online

Osoba, która chce rozpocząć wirtualną terapię psychologiczną musi mieć świadomość, iż ta forma prezentuje się nieco inaczej niż ta tradycyjna. Choć psychoterapia online może z początku wydawać się nieco dziwną, może okazać się równie skutecznym wsparciem psychologicznym jak jej standardowa odmiana. Jak więc przygotować się do spotkania? Według specjalisty z Centrum Pomocy Psychologicznej i Rozwoju - FIDERATIO, uczestnik terapii powinien oprzeć się o następujące wskazówki.

Przygotowanie bezpiecznej przestrzeni

Największą zaletą terapii online jest możliwość odbywania jej w dowolnych warunkach. Dla części pacjentów jest to kanapa w pokoju lub fotel w ogrodzie. Osoby, które nie mieszkają same mogą jednak zdecydować się na rozmowę z terapeutą w trakcie spaceru. Bez względu na to jakie miejsce wybiera pacjent, ważne by czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu będzie mógł swobodnie uczestniczyć w spotkaniu ze specjalistą.

Adaptacja do nowych warunków

Ten podpunkt dotyczy szczególnie osób, które wcześniej uczęszczały na tradycyjną terapię. Należy mieć świadomość, iż zdalna forma kontaktu niesie za sobą różne aspekty wpływające na sposób rozmowy. Mogą to być problemy technologiczne czy też z połączeniem internetowym, które będą powodem opóźnienia ,,synchronizacji” kontaktu. Przyzwyczajenie się do nowych warunków może zająć nieco więcej czasu. Nowa forma kontaktu może stanowić sporą trudność dla pacjentów, którzy pracowali z terapeutą w trybie offline. Brak bezpośredniego kontaktu może być dla nich przytłaczający i wywoływać negatywne emocje. Jest to jeden z tematów, na które warto rozmawiać z terapeutą.

Nauka nazywania uczuć

Aby terapia mogła odnieść sukces koniecznym jest szczera rozmowa ze swoim terapeutą. Pacjent powinien mówić mu o emocjach, nawet, jeśli nie do końca jest w stanie je określić. W dobie ostatnich wydarzeń ma to szczególne znaczenie, gdyż to okres pandemii wywołał w wielu osobach ukryte lęki. Uczęszczanie na terapię może być więc doskonałym sposobem na poradzenie sobie z emocjami, dzięki nazwaniem własnych uczuć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas