Artykuł sponsorowany Techniki leczenia stosowane podczas psychoterapii indywidualnej

Techniki leczenia stosowane podczas psychoterapii indywidualnej

Leczenie, jakim jest psychoterapia, wykorzystuje wiele metod i technik, które na drodze prób i błędów mają wpłynąć pozytywnie na samopoczucie pacjenta. „Leczenie duszy” jest działaniem zamierzonym, które ma poprawić funkcjonowanie człowieka i zredukować zaburzenia psychiczne utrudniające codzienne życie. Psychoterapeuta podczas sesji ma za zadanie usunąć objawy chorobowe i rozwinąć osobowość pacjenta. Głównym celem leczenia jest zwiększenie samoświadomości poprzez zrozumienie przyczyn wpływających na zachowania i emocje.

Rodzaje psychoterapii

Na wstępie warto zaznaczyć, iż nie każdy terapeuta stosuje te same metody pracy i bazuje na tych samych technikach zwalczania zaburzeń. W trakcie szczegółowego wywiadu to psychoterapeuta wybiera orientację, która ma pomóc podczas pracy z pacjentem. Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje psychoterapii indywidualnej:

  • behawioralno-poznawcza – zakłada, że nieprawidłowe zachowania powstały na drodze uczenia się. Leczenie skupia się na nauczeniu pacjenta nowych, bardziej pożądanych zachowań. W terapii poznawczej minimalizuje się wadliwe myślenie, które wynika z błędów poznawczych. Bardzo często terapię behawioralną łączy się z poznawczą;
  • egzystencjalno-humanistyczna – skupia się na teraźniejszości klienta. Ma pomóc w budowaniu wiary w siebie, wspieraniu w przezwyciężaniu trudności. Niezmiernie ważna w tej metodzie jest umiejętność akceptacji siebie i samorealizacji;
  • systemowa – zakłada, że pacjent funkcjonuje w pewnych systemach, które go kształtują i wywierają na niego wpływ. Psychoterapeuta bada, czy pacjent nie ma zaburzeń w komunikacji. Celem terapii jest usprawnienie działania całego systemu;
  • psychoanalityczna – oparta na teorii osobowości stworzonej przez Zygmunta Freuda. Zakłada, że źródło problemów pacjenta tkwi w doświadczeniach jego życia, szczególnie z okresu najwcześniejszego dzieciństwa, z czasów pierwszych bliskich relacji.

Techniki leczenia psychoterapeutycznego

Źródłem różnic pomiędzy poszczególnymi metodami psychoterapii jest model teoretyczny, który leży u ich podstaw. Każdy z nich odznacza się inną perspektywą na proces rozwoju jednostki, na jego naturę osobowościową czy proces powstawania poszczególnych zaburzeń wynikających z sytuacji mających miejsce w dzieciństwie. Psychoterapia indywidualna opiera się na bezpośrednim kontakcie terapeuty z pacjentem. Zdaniem specjalisty z Gabinetu Psychoterapii dr Katarzyny Czekierdy, relacja ta powinna opierać się na zaufaniu i świadomości stworzenia wspólnej przestrzeni.

Psychoterapeuta w zależności od rodzaju zaburzeń pacjenta oraz stopnia ich nasilenia drogą eliminacji wybiera i proponuje terapię, która może być indywidualna, grupowa lub rodzinna. W przypadku każdej z wymienionych technik terapii najważniejszym narzędziem psychoterapeuty będzie rozmowa. Sesje spotkaniowe będą opierały się na opowiadaniu o sobie, odpowiadaniu na pytania terapeuty, dyskutowaniu, niekiedy wykonywaniu powierzonych przez niego zadań. O zakończeniu trwania leczenia psychoterapeutycznego może zadecydować zarówno pacjent, jak i psychoterapeuta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas