Artykuł sponsorowany Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Każdy powinien regularnie odwiedzać gabinety stomatologiczne – częste wizyty u dentysty to gwarancja zdrowych i pięknych zębów. Dotyczy to również dzieci – zawsze musi nastąpić początek. Pierwsza wizyta malucha u dentysty to ważne wydarzenie – od jego miłego przebiegu zależy późniejsze nastawienie dziecka do stomatologa. Jak należy się przygotować do tego?

Na czym polega pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Optymalny wiek na pierwszą wizytę dziecka w gabinecie stomatologicznym jest zaskakująco niski – między 6 a 12 miesiącem życia. To nieprzypadkowa data. W tym okresie w jamie ustnej wyrzynają się pierwsze zęby mleczne. Mimo że – na pewno – w końcu wypadną, ustępując miejsca uzębieniu stałemu, należy o nie odpowiednio dbać. Dziecko od najmłodszych lat musi nauczyć się dobrych nawyków, czyli mycia zębów (odpowiednią techniką).  

Na pierwszej wizycie z dzieckiem dentysta wyjaśni rodzicom, jak radzić sobie z ząbkowaniem. Przeprowadza z nimi rozmowę na temat wpływu żywienia na rozwój próchnicy oraz wad zgryzu. Podkreśla, że niewłaściwe nawyki, w jakie często wpadają małe dzieci, to:

  • jedzenie przetworzonej żywności i niezdrowych przekąsek,

  • spożywanie słodkich napojów.

Co powinien zrobić rodzic przed pierwszą wizytą dziecka u stomatologa?

Pierwsza wizyta (adaptacyjna) u stomatologa może być bardzo trudna dla małego dziecka – dlatego tak ważne jest, by towarzyszył mu rodzic. Nawet jeśli samemu cierpi się na tzw. dentofobię (strach przed dentystą), nie należy pokazywać maluchowi, że się boimy. Przed wizytą u stomatologa rodzic powinien wyjaśnić dziecku, w jakim celu tam idą. Jeśli zostanie poruszona kwestia bólu, najlepiej zaznaczyć, że jest on chwilowy i – tak naprawdę - nie ma się czego bać. Warto zastanowić się nad specjalną nagrodą, jaka zostanie podarowana dziecku po wizycie. Dzięki temu może zapomnieć o bólu i dyskomforcie.

W gabinecie stomatologicznych DS Dental Studio z Otwocka przykłada się wielką wagę do jak najmniej bolesnych zabiegów – szczególnie u dzieci.

Pierwsza wizyta u stomatologa jest bardzo ważna. Doświadczenia z niej warunkują nastawienie dziecka do lekarza. Często przedkładają się również na postawę w dorosłym życiu. Można zatem powiedzieć, że stomatologia dziecięca to szczególnie wymagająca dziedzina w pracy każdego dentysty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas