Artykuł sponsorowany Jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?

Jak pomóc dziecku molestowanemu seksualnie?

Molestowanie to dla dziecka ogromna trauma, która może odbić swoje piętno na całym jego życiu – również tym dorosłym. Rodzice często obawiają się, że nie zareagują na czas, jeśli w życiu ich pociechy wydarzy się coś złego. Bardzo ważny jest dobry kontakt z dzieckiem oraz właściwe odczytywanie sygnałów. Na molestowanie seksualne jest narażone każde dziecko! Jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane? Kiedy wybrać się do terapeuty i sądu?

Jak rozpoznać?

Objawy, które mogą wskazywać na molestowanie seksualne i powinny skłonić rodzica do szczerej, poważnej rozmowy z dzieckiem to przede wszystkim:

  • Wycofanie – dziecko stara się odciąć od innych i stać się niewidoczne. W ten sposób walczy z odczuwaniem negatywnych emocji i stara się ochronić. Czasami pojawia się lęk przed dotykiem.
  • Depresja – smutek, częste zamyślanie się, przygnębienie i płaczliwość.
  • Moczenie nocne – dziecko czasami traci panowanie nad potrzebami fizjologicznymi i załatwia je podczas snu.
  • Zaburzenia odżywiania – zarówno jadłowstręt, jak i nadmierny apetyt.
  • Objawy psychosomatyczne – objawy podobne do tych występujących w przypadku silnego stresu m.in. biegunka, bóle głowy oraz wymioty.
  • Zachowania seksualne – wyraźne pobudzenie seksualne, często zbyt wczesne w stosunku do wieku dziecka. Pobudzenie może być skierowane na siebie (np. masturbacja), na rówieśników lub dzieci młodsze (zachęcanie czy przymuszanie do zachowań seksualnych) lub do osób dorosłych (np. dotykanie miejsc intymnych). U mniejszych dzieci mogą pojawić się np. rysunki o charakterze seksualnym.

Trzeba pamiętać, że sygnały te mogą być wywołane również przez inne problemy. Kluczowa jest rozmowa i wspólne znalezienie przyczyny.

Zabierz dziecko do specjalisty!

Rodzice nie zawsze są w stanie prawidłowo odczytać niepokojące sygnały. Najlepszym sposobem jest zabranie dziecka do psychologa lub psychoterapeuty, w celu postawienia profesjonalnej diagnozy. Do terapeuty koniecznie wybierz się z dzieckiem również wtedy, kiedy to jednoznacznie wyzna, że jego poczucie bezpieczeństwa zostało zaburzone. Jego odbudowanie to długa droga, a skutki molestowania mogą trwale odcisnąć się na psychice. Terapię powinni prowadzić psycholodzy odpowiednio wyedukowani pod kątem skutków molestowania seksualnego u dzieci. W przeciwnym razie dziecko i jego rodzina może ponieść negatywne konsekwencje.  Specjalistów można znaleźć między innymi w instytucie psychoterapii Agnieszki Widera-Wysoczańskiej, który znajduje się we Wrocławiu.

Nie bój się iść do sądu

Molestowanie seksualne dziecka powinno być natychmiast zgłoszone na policję lub do prokuratury. Molestowanie seksualne dziecka powinno być. W większości przypadków oprawcą jest osoba dobrze znana dziecku i może ją wskazać. Pod żadnym pozorem nie wolno tego bagatelizować i zwlekać np. z powodu więzi rodzinnych lub wpływów finansowych. Osoby molestowane seksualnie nawet po wielu latach czy do końca życia nie są w stanie wyzbyć się objawów traumy, zwłaszcza wtedy, kiedy nie otrzymają pomocy specjalisty. Za krzywdy, które oprawca wyrządził dziecku, powinien on stanąć przed sądem i ponieść karę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas