Materiał Partnera Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży

U dzieci również pojawiają się różne problemy psychologiczne, których nie powinniśmy bagatelizować. Powodem mogą być przykładowo trudności w szkole, trudności w relacjach z innymi uczniami czy też trudna sytuacja w domu. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się właśnie psychoterapia dla dzieci. Musimy jednak pamiętać, że psycholog, z którym będzie spotykało się nasze dziecko powinien mieć odpowiednie wykształcenie kierunkowe, doświadczenie i co ważne podejście do dziecka. Kolejnym trudnym okresem jest wiek dojrzewania. Nastolatki przejawiają liczne problemy natury emocjonalnej i wielu momentach nie potrafią sobie z nimi samodzielnie poradzić. Sytuacja jest o tyle trudna, że w pewnym momencie przychodzi również czas na podejmowanie decyzji dotyczących dalszej edukacji. Spotkania psychoterapeutyczne mogą pomóc w dokonaniu świadomego wyboru.

Trudne chwile dziecka

Terapia dla dzieci może okazać się niezwykle cenna w obliczu rozstania rodziców lub zmiany miejsca zamieszkania. Dla osoby dorosłej część takich zmian bywa trudna do przejścia i potrzebują czasu na zaakceptowanie zmian. Dziecko z kolei może przezywać to bardzo emocjonalnie, co może odbijać się na wynikach w nauce i problemach rówieśniczych. Rolą rodziców jest zapewnienie dziecku w tym trudnym okresie odpowiedniej opieki. Psycholog pomoże zdystansować się do problemu, „przerobić” emocje i sobie z nimi poradzić. To ważny krok jeśli chcemy wychować szczęśliwego i świadomego własnej wartości człowieka.


Wsparcie psychologiczne dla nastolatków

Wiek dojrzewania wyróżnia się burzą hormonalną, zmianami nastrojów i trudnościami poradzenia sobie z emocjami. Z całą pewnością również podejmowanie decyzji nie przychodzi w tym czasie łatwo. Psychoterapia dla młodzieży pozwala na rozwiązanie wielu trudności i spojrzenie na świat  bardziej przychylnym okiem. Możliwe jest rozwiązanie problemów w szkole i świadome podjęcie decyzji co do dalszej edukacji. W czasie spotkań z psychologiem trzeba się będzie zmierzyć z samym sobą i swoimi potrzebami. Jednak pewne jest, że dzięki doświadczonemu terapeucie dużo łatwiej będzie przejść przez burzliwy okres życia.

Często unikamy psychoterapii, tak dla siebie jak i dla naszych dzieci. Jednak pomijamy fakt, że może się ona okazać niezwykle pomocna i rozwiązać wiele problemów. Może dzięki niej odnajdziemy własną drogę do szczęścia lub zrobią to nasze dzieci – szkoda rezygnować z takiej szansy.

Opracowanie:

Przystań Psychoterapia i psychoedukacja Marta Białek

Wodzisław Śląski , Rynek 15 lok. 6

Podziel się