Artykuł sponsorowany Jak opiekować się osobami przewlekle chorymi?

Jak opiekować się osobami przewlekle chorymi?

Opieka nad osobą przewlekle chorą może być dla jej bliskich nie lada wyzwaniem. Opiekunowie muszą przeorganizować swoje życie, zrezygnować z wielu własnych potrzeb. Zdarza się, że opieka ta przerasta rodzinę, gdyż choroba jest zbyt poważna, by mogły sobie z jej skutkami poradzić osoby bez przygotowania medycznego. Wówczas warto rozważyć różne formy wsparcia. Sprawdź, jak zorganizować opiekę nad osobą niesamodzielną i chorą.

Opieka w domu

Opieka sprawowana w domu wymaga odpowiedniego przygotowania się. Konieczne jest m.in. przystosowanie do potrzeb chorego przestrzeni, w której będzie funkcjonował. Osoba trwale leżąca będzie potrzebowała łóżka rehabilitacyjnego i materaca przeciwodleżynowego. Przydatne mogą okazać się również inne elementy, takie jak specjalne uchwyty dla niepełnosprawnych, siedziska prysznicowe, podstawki i krzesełka.

Jak wskazują specjaliści Domu opieki Senior Residence, konieczna może się okazać specjalistyczna opieka pielęgniarska. Można skorzystać z pomocy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Wymaga to złożenia odpowiedniej deklaracji w wybranej przez siebie przychodni. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chory wymaga systematycznych świadczeń pielęgniarskich, np. zastrzyków, częstej zmiany opatrunków itp. Cenna może być również tzw. pomoc opiekuńcza, polegająca na spędzaniu czasu z chorym, wsparciu w utrzymaniu czystości w mieszkaniu, zrobieniu codziennych zakupów, przygotowaniu posiłków itp.

Opieka sprawowana nad chorym poza domem

Jeśli chory nie ma krewnych, którzy mogliby się nim zająć, lub nie są oni w stanie dobrze wykonywać takie obowiązki, warto rozważyć inne rozwiązanie. Specjalistyczne ośrodki, takie jak domy opieki oraz zakłady opiekuńcze, niosą pomoc w takich przypadkach. Zapewniają one całodobową opiekę osobom, które z uwagi na chorobę, wiek lub niepełnosprawność nie są samodzielne.

Specjalistyczny dom opieki sprawuje kompleksową opiekę nad osobami starszymi i schorowanymi. Pogłębiające się zaburzenia i poważna choroba może sprawić, że rodzina rozważy takie rozwiązanie.

Decydując się na skorzystanie z domu seniora, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Są nimi:

  • organizacja opieki, zajęcia terapeutyczne i aktywizujące,
  • lokalizacja domu opieki,
  • oferowane usługi i udogodnienia,
  • ogólny wygląd domu opieki,
  • cena za pobyt.

Placówki te zatrudniają profesjonalną kadrę medyczną, a więc lekarzy i pielęgniarki, a także rehabilitantów i opiekunów. Mają oni niezbędną wiedzę i doświadczenie w sprawowaniu opieki nad osobami jej wymagającej, a także w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas