Materiał Partnera Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Próchnica jest najpopularniejszą chorobą jamy ustnej, która dotyka wcześniej czy później większość osób. Zwalczanie próchnicy wiąże się z koniecznością leczenia, ale na szczęście można jej zapobiegać. Ważna jest odpowiednia, codzienna pielęgnacja jamy ustnej, dzięki czemu można uniknąć późniejszych problemów oraz rozwoju próchnicy.

Podstawowe zasady dbania o jamę ustną

Jak podkreśla lekarz dentysta z gabinetu Mirosława Szczupak Gabinet Stomatologiczny wiele osób narzeka na psucie się zębów mimo regularnego ich szczotkowania. Każdy chyba wie, że zęby należy myć po posiłkach, jednak ważne jest nie tylko ich mycie, ale również technika szczotkowania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zęby należy myć w odpowiedni sposób - wiele osób robi to bardzo powierzchniowo, co w końcu doprowadza do pojawienia się ubytków mimo regularnego mycia. Prawidłowa technika mycia polega na okrężnych ruchach i dokładnym szczotkowaniu całej jamy ustnej przez minimum trzy minuty. Należy pamiętać o tym, aby myć zęby po każdym posiłku, liczą się także niespodziewane przekąski,nocne podjadanie  oraz wypicie słodkiego soku albo herbaty - wiele osób nie pamięta o tym, że zęby szczotkować trzeba po każdym posiłku.

Regularne wizyty u dentysty i profilaktyka

Regularne wizyty w gabinecie lekarza stomatologa to konieczność, ale nie można zapominać o samodzielnym kontrolowaniu stanu jamy ustnej. Dlaczego koniecznie trzeba samemu kontrolować stan zębów, dziąseł i śluzówki jamy ustnej? Dzięki temu zauważymy od razu, czy nie pojawił się jakiś problem w obrębie jamy ustnej! Samodzielnie nie damy rady sprawdzić próchnicy na wszystkich zębach, ale bez problemów możemy kontrolować na przykład stan plomb czy pojawienie się stanów zapalnych na dziąsłach. Jeśli pojawią się jakieś problemy, koniecznie trzeba udać się do lekarza dentysty.

W gabinecie dentystycznym nie zapominajmy o skorzystaniu z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, które zabezpieczą zęby przed pojawieniem się na nich próchnicy. Takimi zabiegami są usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, lakierowanie czy polerowanie zębów. Nie tylko chronią one przed próchnicą, ale także zabezpieczają przed pojawieniem się różnych chorób przyzębia. W zależności od stanu jamy ustnej i występowania czynników sprzyjających powstawaniu próchnicy czy kamienia nazębnego stomatolog zaproponować może różne zabiegi. Zazwyczaj wykonuje się je co 3 - 6 miesięcy, a niektóre zabiegi wystarczy powtórzyć raz w roku, aby móc cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami.

Opracowanie:

Podziel się