Artykuł sponsorowany Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Zazwyczaj, gdy boli ząb lub dokuczają inne dolegliwości ze strony jamy ustnej, bez zawahania udajemy się do gabinetu dentystycznego. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest pomoc wyspecjalizowanego lekarza stomatologii, a mianowicie chirurga stomatologicznego. Jakie zabiegi wpisują się w zakres jego działań?

Chirurgiczna ekstrakcja i dłutowanie zębów – co to takiego?

Zdarza się tak, że możliwości leczenia chorego zęba kończą się i jedynym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie zęba, czyli ekstrakcja. Taki zabieg odbywa się tylko ze względów medycznych, jeśli pacjent świadomie zgadza się na jego przeprowadzenie. Przed usunięciem zęba lekarz stomatolog z SunDentist Stomatologia Rodzinna w Białymstoku przeprowadza dokładny wywiad, a także kieruje na badanie rentgenowskie w celu ustalenia długości, kształtu i położenia zęba. Jeśli nie wystąpiły żadne przeciwwskazania do ekstrakcji, zabieg rozpoczyna się od znieczulenia okolicy usuwanego zęba. Zdarza się, że stosuje się również znieczulenie ogólne zamiast miejscowego, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

W chirurgii stomatologicznej przeprowadza się dłutowanie zębów. Co to takiego? Zabieg wykonuje się w przypadku, gdy zęby (najczęściej tzw. ósemki) wskutek nieprawidłowego ułożenia nie wyrzynęły się całkowicie i zostały zatrzymane w kości. Wtedy może wystąpić przemieszczanie i stłoczenie innych zębów. Zabieg dłutowania temu zapobiega, jak również jest niezwykle pomocny w przypadku niedokończonych ekstrakcji i pozostawionych korzeni. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a następnie lekarz stomatolog nacina błonę śluzową dziąsła, po czym usuwa kość blokującą dostęp do zęba.

Czym jest hemisekcja i resekcja korzeni zębowych?

Kolejnymi zabiegami, które wykonują chirurdzy stomatologiczni, są hemisekcje i resekcje korzeni zębowych. Czym się różnią? Hemisekcję przeprowadza się w wielokorzeniowych zębach żuchwy lub szczęki – najczęściej w przypadku dwukorzeniowych trzonowców dolnych. Wskazaniem do hemisekcji jest m.in. głęboka próchnica, zmiany okołowierzchniowe czy perforacje korzenia. Resekcję korzenia wykonuje się przy użyciu mikroskopu najczęściej w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Zabieg polega na dokładnym usunięciu zmian powstałych w wyniku powikłań chorobowych lub nieprawidłowo leczonego kanałowo zęba.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter