
Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?
Zdrowie i opiekaZazwyczaj, gdy boli ząb lub dokuczają inne dolegliwości ze strony jamy ustnej, bez zawahania udajemy się do gabinetu dentystycznego. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest pomoc wyspecjalizowanego lekarza stomatologii, a mianowicie chirurga stomatologicznego. Jakie zabiegi wpisują się w zakres jego działań?
Chirurgiczna ekstrakcja i dłutowanie zębów – co to takiego?
Zdarza się tak, że możliwości leczenia chorego zęba kończą się i jedynym rozwiązaniem jest całkowite usunięcie zęba, czyli ekstrakcja. Taki zabieg odbywa się tylko ze względów medycznych, jeśli pacjent świadomie zgadza się na jego przeprowadzenie. Przed usunięciem zęba lekarz stomatolog z SunDentist Stomatologia Rodzinna w Białymstoku przeprowadza dokładny wywiad, a także kieruje na badanie rentgenowskie w celu ustalenia długości, kształtu i położenia zęba. Jeśli nie wystąpiły żadne przeciwwskazania do ekstrakcji, zabieg rozpoczyna się od znieczulenia okolicy usuwanego zęba. Zdarza się, że stosuje się również znieczulenie ogólne zamiast miejscowego, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.
W chirurgii stomatologicznej przeprowadza się dłutowanie zębów. Co to takiego? Zabieg wykonuje się w przypadku, gdy zęby (najczęściej tzw. ósemki) wskutek nieprawidłowego ułożenia nie wyrzynęły się całkowicie i zostały zatrzymane w kości. Wtedy może wystąpić przemieszczanie i stłoczenie innych zębów. Zabieg dłutowania temu zapobiega, jak również jest niezwykle pomocny w przypadku niedokończonych ekstrakcji i pozostawionych korzeni. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a następnie lekarz stomatolog nacina błonę śluzową dziąsła, po czym usuwa kość blokującą dostęp do zęba.
Czym jest hemisekcja i resekcja korzeni zębowych?
Kolejnymi zabiegami, które wykonują chirurdzy stomatologiczni, są hemisekcje i resekcje korzeni zębowych. Czym się różnią? Hemisekcję przeprowadza się w wielokorzeniowych zębach żuchwy lub szczęki – najczęściej w przypadku dwukorzeniowych trzonowców dolnych. Wskazaniem do hemisekcji jest m.in. głęboka próchnica, zmiany okołowierzchniowe czy perforacje korzenia. Resekcję korzenia wykonuje się przy użyciu mikroskopu najczęściej w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Zabieg polega na dokładnym usunięciu zmian powstałych w wyniku powikłań chorobowych lub nieprawidłowo leczonego kanałowo zęba.