Artykuł sponsorowany Diabetolog dr n.med. Joanna Sawer-Szewczyk – diagnostyka i leczenie cukrzycy

Diabetolog dr n.med. Joanna Sawer-Szewczyk – diagnostyka i leczenie cukrzycy

Cukrzyca to choroba przewlekła polegająca na tym, że trzustka nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny lub produkuje ją, ale komórki ciała człowieka nie wykorzystują jej prawidłowo. Mimo że o cukrzycy dużo się słyszy, wciąż niewiele osób wie, jakie są jej przyczyny. Sprawdź, jakie typy cukrzycy się wyróżnia, jakie są ich objawy oraz na czym polega leczenie.

Czym różnią się od siebie poszczególne typy cukrzycy?

Cukrzycę dzieli się na 4 typy i ta klasyfikacja została stworzona przez WHO. W Prywatnym Gabinecie Lekarskim dr n. med. Joanny Sawer-Szewczyk leczeni są pacjenci z każdym typem choroby. Rodzaje cukrzycy to:

  • Cukrzyca typu 1 – dotyczy głównie dzieci i osób młodych. Stanowi niewielki odsetek wszystkich typów cukrzycy. Spowodowana jest przeciwciałami niszczącymi komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Główną przyczyną cukrzycy typu 1 są uwarunkowania genetyczne.
  • Cukrzyca typu 2 – najczęściej występujący typ cukrzycy. Może charakteryzować się opornością na działanie insuliny lub upośledzeniem jej wydzielania. Przyczyną mogą być czynniki genetyczne lub otyłość. Kiedyś cukrzyca typu 2 dotyczyła głównie osób starszych, teraz nie jest to regułą.
  • Cukrzyca ciążowa – jest to zaburzenie polegające na stale podwyższonym poziomie glukozy we krwi. Występuje u kobiet, które przed ciążą nie miały rozpoznanej cukrzycy. Przyczyną jest wzrost stężenia niektórych hormonów. Zaburzenie często ustępuje po porodzie.
  • Inne specyficzne typy cukrzycy.

Jakie są objawy cukrzycy i jak wygląda jej leczenie?

Objawy cukrzycy typu 1 i 2 mogą być mniej lub bardziej typowe, jednak do najczęściej spotykanych należą między innymi: wzmożony głód i pragnienie, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, osłabienie i zmęczenie, drażliwość i trudności z koncentracją. W przypadku cukrzycy ciążowej mówi się o wielomoczu, napadach głodu i pragnienia, senności oraz infekcjach skóry i pęcherza.

Prawidłowe leczenie cukrzycy typu 1 i 2 polega przede wszystkim na stosowaniu diety dla diabetyków. Jeśli pacjent kontroluje swój sposób żywienia, możliwe jest nawet uniknięcie potrzeby stosowania leków. Najczęściej jednak w zakres leczenia wchodzi przyjmowanie insuliny oraz leków przeciwcukrzycowych. W zależności od typu cukrzycy dieta i leki stosowane są w innym celu, dlatego należy stale pozostawać pod opieką specjalisty. W przypadku cukrzycy ciążowej powinno się ostrożniej podawać insulinę. Kluczowym elementem leczenia okazuje się wtedy dieta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas