Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się optyk

Czym zajmuje się optyk

Nasze problemy z oczami oraz wady wzroku stale się pogłębiają i coraz więcej osób w naszym kraju cierpi na tego typu schorzenia. Obecnie, wady wzroku są uznawane za chorobę cywilizacyjną w Polsce. Wady te, leczone są m.in. przez optyków, okulistów i optometrystów. W tym artykule przybliżymy zawód optyka, wytłumaczymy, jak on wygląda oraz czym zajmuje się optyk.

Kim jest optyk?

Optyk jest osobą, która uwieńcza zadania wykonane przez okulistów oraz optometrystów. Wykonuje okulary na podstawie recepty od okulisty bądź na podstawie badań wykonanych przez optometrystę. Przeprowadza również naprawy oraz konserwacje uszkodzonych okularów. Wykonanie okularów zawsze musi być tworzone w oparciu o receptę, która pochodzi od lekarza okulisty. Optycy często mają skończone studia dyplomowe uprawniające ich do samodzielnego badania oczu w celu doboru korekcji okularowej. Takie uprawnienia posiadają również między innymi optometryści. Optyka tak naprawdę jest szeroką dziedziną, a optyk jest najpopularniejszy zawodem. Inne dziedziny optyki, takie jak np. mechanika optyczna zajmuje się produkcją oraz stosowaniem przyrządów oraz aparatów optycznych.

Zadania optyka

Do zadań wykonywanych przez optyka zaliczamy:

  • właściwe dobieranie szkieł dla każdego klienta,
  • wytwarzanie szkieł korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych,
  • udzielanie pomocy oraz odpowiadanie na pytania klientów,
  • pomoc w doborze soczewek kontaktowych,
  • naprawa i konserwacja okularów,
  • wykonywanie pomiarów oraz badań niezbędnych do wykonania i doboru soczewek bądź okularów.

Niezbędne kwalifikacje

Jeśli chcemy wybrać się do optyka, powinniśmy wybrać odpowiedni salon, taki jak np. Em Optyk Ewa Gajda, Mirosława Rudka Spółka Cywilna, którego specjalizacją jest optyka. Wybierając się do profesjonalisty będziemy mieć pewność, że wszystkie usługi zostaną wykonane na najwyższym poziomie. Aby jednak tak było, optyk musi posiadać niezbędne kwalifikacje. Jak w każdym zawodzie, tak i w optyce bardzo ważne jest dokształcanie się. Optycy są tak naprawdę zmuszeni trzymać rękę na pulsie w zakresie nowoczesnych technologii optycznych, nowych rozwiązań doboru soczewek bądź okularów, czy też obowiązujących na rynku trendów modowych w tym względzie. Duża konkurencja na rynku usług optycznych sprawia, że równie istotne staje się ciągłe podwyższanie kwalifikacji w zakresie umiejętności miękkich, w których skład wchodzą m.in. asertywność, zdolność komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, nawiązywanie oraz utrzymywanie relacji z klientem, umiejętność rozwiązywania problemów, empatia oraz zdolność autoprezentacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas