Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to zawód cieszący się coraz większą popularnością. Fizjoterapia jako nauka jest wykorzystywana w wielu dziedzinach medycyny. Począwszy od łagodzenia dolegliwości bólowych i przywracanie sprawności układowi ruchu.   Na czym jednak w istocie polega  praca fizjoterapeuty oraz jakie metody stosuje i  kiedy warto skorzystać z  fachowego wsparcia i pomocy?  Na te pytania postaram się Państwu odpowiedzieć i przybliżyć role fizjoterapeuty w naszym zmaganiu się z dolegliwościami zdrowotnymi. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kim jest fizjoterapeuta i czym się posługuje?

Fizjoterapeuta to specjalista posiadający co najmniej pięcioletnie wykształcenie medyczne. Edukacja w tym zakresie ma na celu poznanie  anatomii oraz patologii układu  ruchu, a tym samym kształtuje umiejętność doboru  metod  leczenia. Fizjoterapeuta w terapii wykorzystuje:  masaże,  zabiegi fizykoterapeutyczne polegające na zastosowaniu bodźców fizykalnych w odpowiedniej dawce, adekwatnej do schorzenia. Stosuję się : laser, ultradźwięki ,prądy, pole magnetyczne, ciekły azot itp. Zastosowanie odpowiedniego parametru ma wywrzeć na ciele pacjęta działanie: przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, regenerujące uszkodzonej tkanki oraz stymulujące np. zrost kości po złamaniu. Kolejną szeroką dziedziną jest  kinezyterapia czyli gimnastyka lecznicza. Doświadczony fizjoterapeuta oraz posiadający dyplomy kursów specjalistycznych może posługiwać się również terapią manualną.

Co leczy i jak leczy fizjoterapeuta:

Z pomocy fizjoterapeuty mogą skorzystać osoby, które: odczuwają ostre i przewlekłe bóle stawów, cierpią z powodu niedowładów i porażeń nerwów występujących w schorzeniach neurologicznych takich jak udary mózgu, urazy sportowe, urazy powypadkowe i powikłania pooperacyjne. Fizjoterapeuta zajmuje się leczeniem układu ruchu w chorobach o podłożu, neurologicznym, ortopedycznym oraz w wielu przewlekłych stanach np. po długotrwałym leżeniu pacjenta w łóżku na skutek np. zabiegów operacyjnych, kardiologicznych, onkologicznych, pulmonologicznych oraz u kobiet w schorzeniach ginekologicznych.

Fizjoterapeuta pomoże każdemu w każdym wieku. Podjęcie leczenia u fizjoterapeuty ma na celu skrócenie okresu niedyspozycji zawodowej pracownika, skrócenie okresu rekonwalescencji poszpitalnej oraz profilaktyczne zastosowanie. Szczególne miejsce na terapię u fizjoterapeuty mają sportowcy wyczynowi oraz ludzie uprawiający sport rekreacyjnie. Są oni bowiem cennymi prekursorami mody na profilaktyka zdrowia.

Fizjoterapeuta  może pomóc rodzinie pacjenta w dostosowaniu pomieszczeń do bezpiecznego poruszania się pacjenta po domu oraz w opiece nad pacjentem.  Rodzinie udziela się wszelkich wskazówek, o które proszą.  Fizjoterapeuta na prośbę rodziny może współpracować z  psychologiem, diabetologiem, pedagogiem.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to powinna być konsultacja fizjoterapeutyczna. Ma ona na celu zapoznanie się przez fizjoterapeutę z wynikami badań i obecnym stanem pacjenta.  Jeżeli pacjent posiada dokumentację i badania medyczne powinien je udostępnić fizjoterapeucie. Bardzo pomocne w ocenie  dolegliwości mają  wyniki badań:

  • RTG (zdjęcie rentgenowskie)
  • USG (ultrasonografia)
  • TK (tomografia komputerowa)
  • MRI (rezonans magnetyczny),
  • EMG (elektromiografia mięśni),
  • densytometria kości,

Jeżeli pacjent nie posiada wyników badań, fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz zdiagnozuje go za pomocą testów i skal funkcjonalnych. Badanie polega na sprawdzeniu ruchomości konkretnego narządu ruchu oraz wykryciu potencjalnych ograniczeń.  Podczas wywiadu zada wiele pytań dotyczących: dolegliwości jakich doświadcza dana osoba, jak długo się one utrzymują, a także jaki był dotychczasowy przebieg leczenia.

Ostatnim etapem będzie zaproponowanie pacjentowi formy leczenia poprzez dobór odpowiednich metod, częstotliwości wizyt oraz przedstawienie wskazań i przeciwwskazań oraz odczuć i spodziewanych efektów terapii.

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości związanych z narządami ruchu, należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Po taką pomoc można zgłosić się m.in. do punktu Oks-Med zlokalizowanego w Jarocinie, w którym oferowane są zabiegi rehabilitacyjne nie tylko w gabinecie, ale także u pacjenta w domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas